Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11 състезатели от националните отбори по вдигане на тежести са с положителни допинг проби

Иван Марков
Снимка: БГНЕС

11 състезатели от националните отбори по вдигане на тежести са с положителни проби от внезапния допинг тест, който беше направен преди две седмици. Новината потвърди официалният сайт на БФВдигане на тежести. Веществото, което е открито като налично в пробите на спортистите е станозолол, става ясно от известието, което днес е изпратено от лабораторията в Кьолн до българската федерация.

11-те щангисти се подготвяха в залата в Дианабад за предстоящото след три седмици в Тбилиси (Грузия) Европейско първенство. На практика това е целият национален отбор мъже и жени с изключение на Александър Димитров. Той просто не е бил проверен, тъй като по време на внезапния тест е бил на състезание на клубния си отбор в Германия. Всички останали щангисти, обвинени в употреба на забранени медикаменти, са от няколко месеца на подготовка в залата в Дианабад.

Ето и имената на 11-те щангисти, в чийто проби е установено наличието на станозолол:
- мъже: Асен Мурадов и Ферди Назиф (категория 56 кг), Владимир Урумов, Стоян Енев и Ивайло Филев (62 кг), Деян Минчев (69 кг), Демир Демирев (77 кг) и Иван Марков (85кг);
- жени Надежда Мей (48 кг), Мая Иванова (53 кг) и Милка Манева (63 кг).   

Старши треньорът на националните отбори Иван Иванов няма никакво обяснение как този препарат се е озовал в пробите на българските щангисти. "Станозололът е архаичен в щангите, вече никой не го употребява, просто съм като шокиран. Единственото ми обяснение е да е попаднал в спортистите чрез хранителните добавки, които употребяваме за възстановяване и на които изискваме гаранция за състава. Дали обаче не е налице злоупотреба. . . ", заяви Иванов.

Българските национали по вдигане на тежести използват добавки от две фирми - полска и българска. Българската прави доставките си към отбора вече близо три години, докато полската е използвана от година.

"За този период сме тествани няколко пъти, включително и за Олимпиадата в Лондон, където с двама щангисти имахме две пети места", обясни Иванов. Според него единственото ново, което отскоро използват за възстановяване след тежките тренировки националите са аминокиселини, доставяни от същата полска фирма. "И при тях обаче няма изписан "станозолол" на опаковката", твърди треньорът.

Поради тази причина е стартирано вътрешно разследване, като треньорът и щангистите се надяват тестовете на хранителните добавки да докажат нерегламентирано и неупоменато в сертификатите наличие на въпросния "станозолол". Това е единственият начин да се потърси някаква оправдание за наличието на препарата в пробите на щангистите и върху това да се базира евентуално обжалване на наказанията.

Станозололът, често продаван на таблетки под името Винстрол или на ампули като Винстрол Депо, е синтетичен анаболен стероид производен на дихидротестостерон. Той отдавна е в забранената листа и спортистите избягват да го употребяват, тъй като съвременните тестове го улавят шест месеца след ползването му. Станзололът е обект на употреба без медицински контрол в бодибилдинга и фитнеса поради бързото натрупване на мускулна маса и сила, комбинирано с едновременно намаляване на телесна мазнина. Това е причина за неговото наличие в част от хранителните добавки, често в количество по-голямо от упоменатото. Използва се от бодибилдърите за загуба на телесни мазнини, комбинирана със запазване на чистата мускулна маса. Често се употребява в цикли за релеф, макар и да не е доказано красноречиво да има специални свойства за горене на мазнини. Станозололът стана известен покрай случая Бен Джонсън и отнетия му световен рекорд на 100 метра през 1987 г.

"Нов голям удар по българската щанга", заяви олимпийският шампион от Сеул 1988 година Борислав Гидиков, който в момента е генерален секретар на Българската федерация. Това е втори подобен случай, в който е замесен целият национален отбор. Два месеца преди олимпиадата в Пекин всички водещи български щангисти бяха спрени от участие за четири години след внезапен тест.

Според разпоредбите на Международната щанги федерация (IWF)употребата на допинг води до 4-годишно наказание на състезателя, 2-годишно за треньора и едногодишно за мениджъра. Отделно парично наказание грози българската федерация, която при повече от четирима уличени ще трябва да плати солидна глоба, за да си възстанови лиценза.  

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна