Синдикатът предлага да се направи статистика и диагностика на проблема. Ние го знаем, че го има, но всеки един директор във всяко едно училище или детска градина е длъжен до определено време да уведоми, когато има случй с ученик, но за учители не е задължен да го направи. Чисто статистически и по отношение на учителя и неговия авторитет няма такова задължение. В сегашния закон сме предложили да има промяна и директорът да е длъжен да уведомява Инспектората и Министерството при случаи на посегателство над учители, добави той.
Като цяло положението на учителя е доста стресиращо. Той е подложен на огромни набези от ученици и родители и затова ми се иска първо това да се вкара в една рамка на недосегаемост и от там нататък да се знае от българското общество, че учителят е този, който се е посветил на учениците си и той трябва да има своя комфорт на работа и да не е притеснен за своето психическо и физическо оцеляване, посочи още Петров.
Той обясни, че синдикатът има готовност да подкрепи промени в закона, засягащи сигурността на учителите:
Това са текстове, които биха помогнали като цяло за доброто функциониране на образователната система и биха парирали много нежелани ситуации. Дано на министъра да му стигне смелостта и да не го е страх от въздействието на политици или родители, защото това е много деликатна територия.
Петров съобщи, че много често директорите се страхуват да алармират за случаи на побой над учители: Понякога и самите учители ги е страх. След като са се разбрали, се притесняват от лошата слава към техните училища, а не би трябвало да се мълчи по тези проблеми. Затова искаме да има ясна и задължителна статистика, за да знаем къде и колко са такива случаи и евентуално да ги предотвратяваме.
През 2008-а година учителят в Професионалната гимназия по хранителни технологии в Пловдив Мария Чулова е била нападната. Пред "Хоризонт до обед" Чулова обясни: По моя случай беше взето решение по бързата съдебна процедура. След като бях освободена от гимназията, четири учебни години не бях назначавана в държавни училища. Учителският тормоз е все още морална категория.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.