Военноокръжната прокуратура – София привлече като обвиняема проф. Мирослава Кадурина-Илиева – ръководител на Катедрата по дерматология, венерология и алергология на МБАЛ-София към ВМА – София и началник на Клиниката по дерматология и венерология за престъпление по служба (чл. 282 ал.2, пр.1, във вр. с ал.1 от НК). Това съобщава Главната прокуратура.
В периода 29.11.2004 г. – 10.09.2014 г. проф. Кадурина е превишила правата си, като е извършила служебни действия в нарушение на Закона за лечебните заведения и Правилника за устройството и дейността на Военномедицинска академия. Деянието е извършено с цел да набави имотна облага за себе си и за "Дерма–Прим-МК" ООД, на което е мажоритарен собственик.
В качеството си на длъжностно лице във ВМА, проф. Кадурина е предоставила на "Дерма–Прим-МК" ООД ползването на 6 (шест) медицински апарата, собственост на ВМА, свободно и неограничено във времето. Предоставила е на същото дружество, без правно основание и безвъзмездно, ползването на пет апарата, собственост на ВМА, на обща стойност 671 403 лв.
Възлагала е на служители на Клиниката по дерматология и венерология в работното им време, наред с изпълнението на задълженията им по трудово правоотношение с ВМА, да извършват и процедури на пациенти на "Дерма–Прим-МК" ООД с апаратура, собственост на ВМА. За тези процедури пациентите са заплащали възнаграждение на търговското дружество, а не на ВМА.
От престъплението са настъпили значителни неимуществени вредни последици за Военномедицинска академия – "Дерма–Прим-МК" ООД е осъществявало конкурентна търговска дейност, неразграничима от дейността на Клиниката по дерматология и венерология при ВМА, като дружеството е ползвало материални и кадрови ресурси на Военномедицинска академия за медицински услуги, които са били заплащани на дружеството.
Настъпили са и значителни имуществени вреди за ВМА, която е заплатила: 45 289,68 лева за абонаментната поддръжка за периода 01.11.2007 г. – 10.09.2014 г. на лазерна хирургична система, която в този период не е била ползвана за нуждите на ВМА, но е ползвана без основание от "Дерма–Прим-МК" ООД; 58 692,00 лева за абонаментна поддръжка в периода 18.02.2014 г. до 10.09.2014 г. и консумативи на стойност 13 190,00 лева за периода 01.01.2012 до 31.12.2013 г., на лазерна система; както и стойността на абонаментната поддръжка и консумативите, изразходвани при медицински услуги на пациенти на "Дерма–Прим-МК" ООД, извършвани от служители на ВМА с апаратура, собственост на ВМА на пациенти на "Дерма–Прим-МК" ООД и заплатени на дружеството от пациентите.
Спрямо д-р Кадурина е взета мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 10 000 лв.
В началото на март Военноокръжната прокуратура - София повдигна обвинение на бившия директор на Военномедицинската академия и бивш депутат от ГЕРБ ген. Стоян Тонев за умишлена безстопанственост и сключване на неизгодни договори. Тонев също е с мярка за неотклонение "парична гаранция" от 10 хиляди лева. Според държавното обвинение през периода ноември 2004-та до октомври 2009 година Тонев е допуснал на ВМА да бъдат нанесени финансови щети чрез сключването на два неизгодни договора с частна фирма.
След разкритията бившият директор на ВМА ген. Стоян Тонев напусна парламента, където бе депутат от ГЕРБ.