Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Последните политически събития в Република Македония отново повдигнаха въпроса за признаването на българско национално малцинство в съседната ни страна. Какво премълчават днешните ни политиците и дипломати, защо десни и леви не смеят да назоват нещата с истинските им имена - че пътят на Скопие към Брюксел трябва да мине през договор за приятелство със София. Защо Гърция е на път да накара управниците в Скопие да променят името на страната на Горна Македония, а България не смее да поиска македонците да впишат в конституцията си, край реката Вардар живеят хиляди македонци с българско национално самосъзнание, родови корени и потискан идентичност.
И още едно защо - защо нашият политически елит отново се ослушва по стар тоталитарен обичай - сякаш е жив сталинският Коминтерн, и сякаш отново чакаме вместо нас някой друг да защити националните ни интереси. Или да получим специално разрешение този път не от Москва, а от ЕК.
В предаването участват акад. Григор Велев, автор на тритомната „История на българите в Македония”. Първият том е вече факт, а под печат във Военно издателство е и втората част от този фундаментален труд. Другият събеседник е акад. Султана Марковска, дъщерята на поета Венко Марковски, чиято стогодишнина от рождението му отбелязахме наскоро. Водещият Румен Леонидов, чиито прадядо войводата Леонид Янков през 1905 г. загива за свободата на Македония, потърси още един събеседник по темата - това е историка акад. проф. Пламен Павлов, който ще обясни в ефир защо предлага днешната Република Македония да бъде преименувана на Охридска България.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук