Тогава започва и финансирането на "Добродетелната дружина", която Ботев осмива и представя като "отпадък от задницата на магаре, което се дърпа с юздите си от Кремъл". Поводът за статията е конкретен, но Ботев е част от едно националноосвободително революционно движение, заложено от Раковски 10 години по-рано, което си е заложило принципите за извоюване на национална независимост и свобода изцяло със собствени сили и средства. Неслучайно през 1860 г. Раковски написва, а през 1861 г – издава, брошура си: "Руската убийствена политика за българите".
Русофилството е многопластово и не може всички русофили да бъдат сложени под един знаменател, убеден е Георгиев:
Не можеш да сравняваш онова русофилство, което се дължи на дезинформация, на подмяна на нашата история, с русофилството на хора, които ценят литература и изкуство като цяло.
Руският империализъм лансира през XIX в. идеята за панславянството в опит да подчини по-лесно славянските народи в Европа. Голяма част от българските русофили в миналото са били поддръжници на тази идея. Георгиев припомни, че Русия се е обявила против Съединението.
България е ужасно зависима и днес, продължава да бъде, от Руския империализъм. Още миналата година изнесох данни за тоталната зависимост на нашата икономика в момента от Русия. Тази тотална зависимост води до политически лобита. Те са навсякъде и ние ги виждаме и усещаме.
В Освободителната война Русия е дала 15 000, а не 60 000 жертви и в това число влизат украинци и финландци, коментира Георгиев в отговор на слушателски въпрос. Българските жертви от Априлското въстание до края на Руско-Турската освободителна война са над 180 000.