Интервю на Петър Волгин с проф. Николай Овчаров и д-р Петър Стоянович
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Българите не трябва да забравят историята си и затова паметници трябва да има. "Време разделно" е един от най-хубавите български филми и представянето на историята такава, каквато е, няма как да настройва враждебно членовете на обществото едни срещу други. Това каза за "Хоризонт" в предаването "12+3" археологът проф. Николай Овчаров във връзка със скандала с паметника на цар Самуил и филма "Време разделно".
Критиците на паметника, поставен до базиликата "Св. София" в София, смятат, че авторското решение очите на монумента да светят в тъмните часове на денонощието се приближава до стила на кича. За "Време разделно", който спечели класацията за най-харесван български филм, се изказаха мнения, че сцените, показани в него, противопоставят българското общество.
Да оставим на страна художествената стойност на паметника на цар Самуил, която и мен не ме удовлетворява много, а и не смятам, че Александър Хайтов е скулптор от кой знае колко висока класа, а особено и тези очи се разминават с всичко. Но въпросът е - дали трябва да има паметник изобщо. Категорично заставам против схващането на групата интелектуалци, които повече се изявяват като сноби, че не трябва да има паметници и да забравим своето минало. Никъде по света това не се случва.
Далеч съм от идеята да се правят бутафории като в Скопие. Но един приличен паметник, какъвто е този на Самуил, като махнем тези светещи очи, мисля, че има място в центъра на София.
"Време разделно" е един от най-хубавите български филми. Мисля, че духовете са изключително разбунени, за да си зариваме главата в пясъка. Да, филмът беше поръчков, но, по онова време, по друг начин не се правеха филми. Но "Време разделно" си е един връх в българската кинематография. Показването на историята такава, каквато е, не може да настройва хората едни срещу други, категоричен беше проф. Овчаров.
Според него трябва да се направи всичко възможно, за да върнем костите на цар Самуил в България, а базиликата "Св. София" е добро място за тях.
Ивсичко зависи от нас, българите, и държавата трябва да започне някакъв вид инициатива, подчерта той.
Ожесточените спорове за исторически филми и паметници говори за това, че няма с какво друго по-важно да се занимаваме, заяви д-р Петър Стоянович. Според него това изглежда изключително провинциално и дребнаво.
По думите му, дискусиите на хората около паметника на цар Самуил са обвързани с нищо по-дълбоко от това - дали съотношението на главата към торса или облеклото към царствеността е постигната и дали тези, които са против този паметник, са безродници, а пък другите са страшни родолюбци.
Интервюто с проф. Овчаров и д-р Стоянович чуйте в звуковия файл.