Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Българския енергиен форум - Иван Хиновски:

Трябва да бъдат преразгледани всички финансови модели на дългосрочните договори в енергетиката

Това, което трябва да се направи в областта на енергетиката, е преразглеждане на всички финансови модели на дългосрочните договори, от гледна точка на тяхното съответствие с новия баланс в системата. Това са скъпите договори – за възобновяемата енергия, топлофикационните и заводски договори с поставен фокус върху  изискването за високоефективно производство. Това се очакваше да направи настоящото правителство. Имаше една година. Това е голямата неизвестна, която в момента клати вярата в обективността на сегашния модел.

Това каза за "Хоризонт“ в предаването "12+3“ председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски във връзка с предложението за вдигане на цените на битовите потребители и бизнеса от 1-ви юли.

Той беше категоричен, че тежестта на таксата "задължение на обществото“ би трябвало да бъде разпределена равномерно между износ, индустрия и битови потребители, а всичко това да се направи след задълбочен анализ:

Безспорно крайните потребители – българските граждани нямат никаква вина за серията грешни икономически решения, които са следствие от политическите решения. Големият проблем обаче е, че единственият платец на формирания през годините дефицит е крайният потребител и индустрията. Трудно е да вземем от политиците този недостиг от 3,5 млрд. в НЕК.

Според Хиновски цените на електроенергията са се превърнали в социална епидемия – тема номер едно за нашето общество. Това е прекалено. Защото има и други тревожни неща в българското общество. Цената на тока пряко влияе на стандарта на бедния и средния българин и изключително малко влияе на стандарта на богатите.

Какъвто и модел да бъде приложен за регулиране и ценообразуване, винаги ще има недоволни, категоричен беше Хиновски:

"Чергата“ на българската енергетика много укъся. Преди години имаше голям износ, но това вече е спомен. Възникнаха много противоречиви интереси и всеки дърпа "чергата“ в посоката, в която има интерес.

Ако енергетиката не си възстанови дефицита, то той ще се прехвърли към бюджета. Ние предлагаме тази дупка да бъде компенсирана чрез фонд за възстановяване на енергетиката. В този фонд могат да влязат грантове, заеми от банки и средства от продажба на активи на енергийните дружества.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна