Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Генчо Начев: Предлаганите реформите в здравеопазването са стъпки в правилната посока

Снимка: БГНЕС

Стъпките, които предлага министърът на здравеопазването Петър Москов, са насочени в правилната посока. Приватизацията на болниците трябваше да се случи преди 20 години. Здравната система тогава е имала огромна нужда от инвестиции. Ако това беше станало тогава, нямаше да се появят толкова много частни болници, голяма част от които се помещават в сграден фонд, неподходящ за тяхната дейност.

Това заяви за "Хоризонт“ в предаването "Нещо повече“ директорът на болница "Света Екатерина“ проф. Генчо Начев във връзка с предлаганата здравна реформа и оттегленото предложени от министър Москов за приватизацията на някои болници:

Разделението на здравният пакет на основен и допълнителен не крие никакви рискове. Никой не е казал, че в допълнителния пакет НЗОК няма да се финансират дейностите. Във всички случаи трябва да има приоритет и е много важно това разделяне. В момента Касата плаща за болнична помощ дейности, които не са за болничната помощ. Те трябва да се извадят от този пакет. Целта на реформата е еднаква по качество дейност да бъде осигурена на хората равномерно в цялата страна.

Той беше категоричен, че никъде в света пазарът на здравни услуги не е напълно свободен и навсякъде има регулация: Тук в България можеш да разкриваш болнични заведения, където искаш и в каквато сграда искаш. Националната здравната карта, която се предлага, дава именно тази регулация. Узря обществото, че трябва да се променят нещата, защото никой не е доволен от системата – нито пациентите, нито съсловието. Реформите, дори и болезнени в началото, но не трябва да го отказваме.

Трябва да се помисли да се приватизира дейността, смята проф. Начев: Когато колективите, които предлагат медицински услуги, знаят, че от тях зависи всъщност окончателният резултат, по друг начин ще подбират използваните от тях консумативи. Това ще имат дисциплиниращ ефект. Разковничето е в контрола.

Той обясни, че има много малко болници, които отговарят на европейските изискванията: Голяма част от сградите на болничните заведения са в отчайващо състояние. Не знам дали би имало интерес да се купуват сгради, в които трябва да се инвестира много.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна