От "регулаторната криза“, както я определи Димитър Ангелов, засегнати са и производителите на ток и НЕК.
НЕК обикновено ни дължи около 130-140 милиона, като те в последно време, за съжаление, в последния месец са малко повече, тъй като възможностите на НЕК, а и на всички в тази реголаторна, да го кажем криза, в сектор "Електроенергетика“ създаде напрежение, създаде тежки условия за всички, които участват в процеса".
АЕЦ "Козлодуй" също губи, дори за известен период централата е била принудена да работи с по-малка мощност, каза още Димитър Ангелов:
Ние загубихме дългосрочни реализации. Никой не иска да търгува за по-дълги периоди. Всеки гледаше да участва само за ден напред или в 2-3 напред, тъй като няма представа какво ще стане, какви ще бъдат условията в по-дълъг период. В тези условия, отчитайки и гръцката криза, която също се отрази в някаква степен на продажбите на електроенергия - създаде явно проблеми на НЕК и той сега се разплаща в последния месец по-зле с нас.
Близо 40-те милиона лева, които АЕЦ "Козлодуй" ще трябва да внася в бъдещия фонд "Сигурност" на електроенергийната система, централата се надява да намери като оптимизира работата си - каза изпълнителният директор на дружеството Димитър Ангелов.
Всички конвенционални централи, които ще внасят 5% от своя оборот във фонда, на практика ще калкулират този разход в своята цена, на която те продават енергията на свободния пазар и по този начин, по веригата, този разход ще стигне крайната цена на потребителите, със сигурност, на свободния пазар. Няма да стигне, тези разходи, които имат ВЕИ-тата, възобновяемите енергийни източници, тъй като тяхната цена е фиксирана и те не могат да я променят, но там, където цената може да се променя - на свободния пазар, естествено, че производителите ще калкулират този разход в крайната си цена.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.