Панде Ефтимов дълги години е бил в затвори в бивша Югославия заради пробългарските си убеждения. Той смята, че до 1944 година сънародниците ни в Македония са били просто българи, а не македонци. Те са станали такива по политически причини след 1945 година. Той смята, че в настоящето българите в Македония са изолирани от политиците на Република България.
Според Ефтимов системата на кралска Югославия през 30-те години е била насочена срещу българите в Македония. Страната сега е покрита от гробища, в следствие на насилието на режима в Белград върху българите в Република Македония:
Българите от Македония бяха отродени в Титова Югославия от останалата част на българския народ. Такъв е примерът с Българската екзархия в Македония, която имаше дълбоки корени във всичките православни храмове, както и в училищата.
Голяма част от учителите и свещениците, една немалка част от тях, бяха убити. Атмосферата на българите в Македония беше унищожена от Титова Югославия. След 1944 година сърбите отново се върнаха в Македония в рамките на следвоенна Югославия. По този начин тя се оказа в една своеобразна преса в рамките на Титовия режим.
Македония стана един вид колония. През 1944 година хората в Македония имаха положителни очаквания, но нищо от това не се случи, защото започна диктатурата на югославските специални служби УДБА и КОС.
Затова днес в Македония сме свидетели на духовен геноцид. Днес започваме да губим почва в Македония и това важи не само за българския елемент в нея, но и за всички славяни като цяло в страната. Това каза Панде Ефтимов от Македония.
Според него Македония все повече започва да губи своите национални белези и се превръща в мултинационална държава. Българите в Македония нямат свой вестник, списание и дори нямат книжарница. Там не са чува сигналът на Българското национално радио:
Медията ви се чува до Осогово и е третирана като някоя местна радиостанция, а не като национална и обществена, каквато е тя всъщност. Българите в Македония са изолирани от политиците на Република България.
Ако не можем, каза Панде Ефтимов, да бъдем географски обединени, то трябва да бъдем в културен план единни през различни културни институции и размяната на различни програми в тази област.
Интервюто на Николай Кръстев с Панде Ефтимов чуйте в звуковия файл.