Създава се впечатление, че има някакъв опит за заобикаляне на президента и освен това има някакъв опит не само за засилване на мажоритарния елемент в гласуването, но и за рязкото му отслабване. Ако не се гласува мажоритарен елемент в референдума и ако минат поправките, предложени от ДПС, които обезсмислят подреждането на листи от хората, в крайна сметка започва да мирише на някаква сделка.
ДПС се върна в играта с помощ от ГЕРБ, а те нямат традицията да правят тези неща, без да поискат нещо, допълни Дайнов. Той коментира и предложението на ДПС мажоритарно да се избират 240-те народни представители:
Последното, което трябва на ДПС, е разбунтувал се техен политически електорат, който без друго откъм турска съставна част доста намаля през последните години, заместен от нови ромски гласове. Последното, което им трябва, е да си помислят техните избиратели, че могат да избират мажоритарно и да преподреждат листи. ДПС си мислят, може би, че минават в контраатака и започват да контролират цялата игра.
Според Дайнов с действията си народните представители изпращат сигнал до президента да не си мисли, че е чак толкова важен и че продължава да е изразител на гражданското общество, какъвто той се позиционира през последните години, както и да не си мисли, че може да пребори партийната машина.
Евгений Дайнов не се ангажира с точна прогноза за предстоящите местни избори предвид сложната политическа ситуация в момента, но сподели, че местните избори са характерни с това, че всички казват, че са спечелили.
Целия анализ на политолога Евгений Дайнов чуйте в звуковия файл.