За мен документът не е добре направен, защото по-голямата част от него е преписана от Националния план за противодействие на тероризма от 2008 година и Стратегията за национална сигурност от 2011 година.
Това каза за предаването “12+3“ Николай Радулов, бивш секретар на МВР и експерт по сигурността, по повод публикуваната на сайта на Министерски съвет Проекто-стратегия за противодействие на радикализацията и тероризма:
Нищо ново не намираме в него, освен фактът, че има голям брой бежанци, които минават нелегално през границата – нещо, което в Стратегията е отбелязано и очаквано.
Радулов изрази мнение, че авторите на законопроекта не са запознати особено добре с теорията на разузнаването и контраразузнаването. Според него, те допускат доста сериозни и смешни грешки:
Някакво теоретично безредие съществува в този документ, което аз се надявам, че постепенно ще бъде поправено, ако специалисти се заемат с този проект.
Експертът по сигурността обясни, че опитът за терминологично определение на това какво се случва в страната е бил крайно неуспешен:
Думата "радикално" не значи обезателно "лошо" – то е извадено малко от контекста и се връзва към екстремизма, а не е така. Ако говорим за радикализъм, свързан с религията, трябва да бъдем наясно, че например българската ортодоксална църква е най-радикалната религия в България.
Радулов подчерта, че в опитите на авторите да заимстват от различни документи, е била допусната основна грешка :
Например, основните цели засягат предотвратяването и пресичането на терористичната дейност, но за да се осъществи това, първо трябва да имаме разкриване. В документа се набляга, че само откритите оперативно-издирвателни мерки не са достатъчни, което е или грешка на незнанието, или грешка на езика, защото оперативната дейност в своята голяма част предвижда скрити мерки за противодействие.
Бившият секретар на МВР изрази притеснение, че в проекто-стратегията не са изразени всички рискове, като например за трафика на хора. Говори се за възможностите на сливането на тероризма с организираната международна престъпност, а няма нито една дума за корупцията, а без нея е много трудно да се извърши организирана престъпна дейност, допълни Василев.
Проекто-стратегия за противодействие на радикализацията и тероризма е създадена от междуведомствена работна група , сформирана със заповед на вътрешния министър Румяна Бъчварова. Документът може да бъде открит на страницата на Министерски съвет като в него са посочени конкретни рискове и конкретни мерки за противодействие. Експертната група, работила по проекта, прави извод, че предприемането само на открити мерки срещу тероризма и съпричастните към него лица, не е достатъчно условия за успех.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.