Като пример за такова натрупано напрежение тя посочи Варна:
Там на последната сесия на Общинския съвет се видя, че там, където зреят граждански недоволства, там, където има нерешени и натрупани с години проблеми, те в един момент излизат на повърхността, колкото и да ни се е струвало в един момент, че са успешно и ловко потушени от политиците.
Второто направление, в което социолозите виждат „поток на мъртво вълнение“, това е започнатият, но незавършен ход на реформите - съдебната, здравната и пенсионната:
Струва ми се, че тук има все още много електрически заряд във въздуха и можем да сме свидетели, включително и на неочаквани обрати, които да предопределят хода на политическия процес в една или друга посока.
Според Боряна Димитрова най-голяма полза от висока активност на референдума ще имат българите зад граница:
Полза би имало и българското общество, защото би приобщило по един по-значителен начин тези хора, за които това ще е и морален стимул един ден да помислят за връщане в България.
Социологът коментира, че изненада на местните избори би могла да дойде от страна на местни бизнес сдружения:
Ако виждам някаква изненада, това е нарастването на силата или възможността по-силни от предвижданите към момента позиции да извоюват такива местни, на локално равнише с влияние, парти и сдужения.
Цялото интервю с Боряна Димитрова можете да чуете в звуковия файл.