Следващият етап на проучванията – дълбоководната част, ще започне в началото на следващата година, заяви Казанджиев:
Тези проучвания се свързват с огромни надежди от страна на българските проучватели и с българската икономика за откриване на по-значителни находища на природен газ. /…/ Към настоящия момент по-сериозни оценки и по-големи перспективи за откриване на големи находища от нефт и газ е в блок "Хан Аспарух", който е на границата с Румъния. Както поради приключилите сеизмични проучвания, така и поради факта, че на север от този блок е открито едно значително находище в румънските териториални води.
По отношение на блоковете "Терес" и "Силистар" Христо Казанджиев посочи, че откритите до момента находища са твърде далеч от тях – в турски териториални води.
Според него са необходими ясна политическа воля и стратегия за стимулиране на чуждестранните компании, за да продължат проучванията в Черно море.
Правителствата систематично са работили срещу развитие на проучванията за нефт и газ в Черно море и на сушата в България, с изключение на някои фирми, които са под контрола на Русия. Останалите фирми винаги са имали много сериозни проблеми, посочи експертът.
Той отхвърли опасенията на еколозите, че проучванията са причина за загиването на много делфини по българското Черноморие.
Цялото интервю с Христо Казанджиев можете да чуете в звуковия файл.