Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Музейко” или когато науката става игра

БНР Новини
Снимка: Йорданка Иванова

Когато можеш да я пипнеш и помиришеш, да скочиш с двата крака в друг свят, да експериментираш и да се изненадваш. Когато можеш да мечтаеш! Или – на 1 октомври. Така мислят създателите на „Музейко”.

Това е идея на Фондация „Америка за България“, осъществена изцяло от нея – обяснява Калина Петрова, PR на новия детски музей. – „Музейко” доста е обикалял, за да стигне до България. Навсякъде, където е бил, е взел по нещо малко и го е донесъл в дома си, както наричаме едноименния детски научен център в София. Тук е поставил всички свои находки от праисторията, настоящето ни и Космоса. Окачил ги е по клоните на Дървото – една сложна машина, която се задвижва от нашите посетители и произвежда звуци. Показва как се движат предметите в безтегловност, какво е молекулата на ДНК. И всичко става чрез взаимодействие с децата.

СнимкаВ центъра на „Музейко” е неговото великанско Дърво – огромна движеща се конструкция, която свързва най-ниската с най-високата точка в музея, а също и Праисторията с Космоса. Около Дървото интериорът е разделен на епохи – минало, настояще и бъдеще. Във всяка епоха чрез изложби и интерактивни игри присъства най-интересното от нейните науки: археология, палеонтология и геология в миналото; природа и архитектура в настоящето; космически изследвания, енергия и комуникации в бъдещето.

СнимкаРолята на играта, вдъхновението и опита с реални, практически ситуации и предмети в развитието на децата е изследвана от много философи и педагози. Един от успешните и вече утвърдени модели са т.нар. детски музеи. Първият отваря врати през 1899 г. в САЩ, като днес броят им е около 400. Често детските музеи не притежават собствени колекции, но предлагат нарочно разработени игри, които стимулират любопитството и творческото начало у децата (а доста успешно – и у възрастните). Точно това представлява „Музейко”, който отваря врати в София на 1 октомври. Той е място за съвместно активно и ефективно прекарване на времето на децата с техните родители и учители, като дава възможност за забавление и игра в общи пространства.

СнимкаДецата под 12 години няма да могат да идват в „Музейко” без родителите си и ние не гледаме на това като на ограничение – каза госпожа Петрова. – Такъв е форматът за придобиване на знания. Той предполага винаги възрастен човек и малко дете, като големият трябва да обясни систематиката на нещата, връзките между тях. Детето пък експериментира в реална среда чрез безброй интерактивни игри и постановки. А какво по-хубаво от възможността по този начин да стимулираме качествената комуникация с нашите деца!

СнимкаЦялото съдържание на „Музейко” е създадено от известни учени (повече от 50 на брой), педагози и дизайнери и е съобразено със съвременните тенденции в образованието. Разработките се базират на теориите за учене чрез игра и приложни дейности, сугестопедия и други техники за ускорено учене и разгръщане на потенциала. Пространството е достъпно за хора с увреждания, незрящи или лишени от слух, като входът за тях и придружаващите ги лица е безплатен.

Да видиш света през погледа на жаба, да влезеш в ролята на археолог, архитект или строител, да разбереш езика на вятъра, дъжда и облаците, да прочетеш приказката „биология”, да рисуваш, да се забавляваш, да учиш английски език на най-вълшебното място и да не искаш да пораснеш. Тези и още безброй други чудеса очакват малчуганите и техните родители.

СнимкаЦелта на подобни пространства е да променят цялостно културната и образователна инфраструктура на местата, на които се появяват – обясни още г-жа Петрова. Много градове по света са разпознаваеми именно заради своите детски музеи и около тях с времето се изграждат още места, подходящи и интересни за децата. И предвид факта, че на Балканите подобен музей няма, това е една чудесна възможност София да стане подходяща дестинация за родители от региона, които искат да споделят един прекрасен уикенд със своите деца.

Снимки: „Музейко” и Йорданка Иванова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна