Под "не-културни" места се разбират онези места в града, които не се считат за част от традиционните места за култура, но на които, поради тяхното местоположение, излъчване или поради факта, че не се използват, биха могли да бъдат осъществени общи идеи и културни начинания.
В София се срещат един не малък брой улични ситуации, които в Западна Европа не могат да се видят. Особена характеристика са многото будки, които могат да се видят тук, казва в интервю за "Хоризонт до обед" директорът на "Гьоте институт" Ецио Венцел:
Те имат дългогодишна история в града и тъй като София е по-южен град, в сравнение с Мюнхен или Щутгарт, човек има усещане за по-голяма свобода, когато се движи. С времето човек идва до извода, че с времето на будката може да си купи вестник или ядки, а може да научи новини, да попита за улица или адрес, защото вътре винаги стои човек, който може да ви отговори.
Според Ецио Венцел името на проекта не е реплика или съпротива към продукта Lafka:
Нашият проект няма за цел да се изправи срещу тази верига. Има различни вериги, които все повече унифицират градовете. И в Германия тече същият процес.
Инициатори на проекта БУД.КО са "Гьоте-институт България", Фондация "За Оборище", Сдружение " Трасформатори", Фестивал Goatmilk Бела Речка, етнолозите Керстин Екщайн и Михаел Шьонхут и градската управа на София, район "Оборище".
Повече за проекта БУД.КО можете да чуете в звуковия файл.