Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маркус Васмайер: Банско би се превърнал в знаков курорт, ако запази автентичния си дух и старите традиции

Маркус Васмайер беше гост на откриването на ски сезона в Банско тази година
Снимка: БГНЕС

Без сняг и с нов лифт в събота Банско откри новия ски сезон. По традиция тържественият старт на сезона беше даден от три величия в белия спорт – единственият за сега петкратен носител на Световната купа Марк Жирардели, стар приятел на Банско и България, придружен от най-добрия ни алпиец Петър Попангелов и от специалния гост тази година – двукратният олимпийски шампион от игрите в Лилехамер през 1994 г. Маркус Васмайер. Всъщност звездата на германеца изгрява доста по-рано – през февруари 1985 година малко изненадващо на световното първенство в Бормио той грабна титлата в гигантския слалом с изключително рисковано каране. Още на третата врата губи скиорските си очила, а малко по-късно и шапката – тогава още не се караше с каски. След тежка травма две години по-късно Васмайер отсъства дълго време от белите писти, но успява да се завърне със серия победи в стартовете за Световната купа и да завърши блестящо кариерата си с двете олимпийски титли от Лилехамер в супер-гигантския слалом и гигантския слалом.

В Германия освен със звездната си кариера в ските Васмайер е известен и с дълбоката си привързаност към природата и автентичния дух на родната Бавария. След като се отказва от професионалния спорт се отдава на възстановяването на стари къщи в родното си село Шлиерзее, където живее и до днес, като междувременно е успял да съхрани цял етнографски комплекс, а голяма част от реставраторските работи извършва сам. Предположихме, че заради това му харесва атмосферата на стария град Банско. Уви, това не е така. С Маркус Васмайер разговаря Весела Владкова:


Не ми допада смесицата от стар град и нови хотели. Банско би спечелил много повече и би се превърнал в знаков курорт, ако запази автентичния си дух и старите традиции. Когато копираш стила на безвкусни курорти в Америка или Западна Европа, неизменно се превръщаш в безлично място. Никой не би искал да отседне в хотел, който му напомня панелките в предградията на бившия Източен блок. Банско трябва да покаже, че има история и култура, защото това е ценно, а и привлича по-висок клас посетители. В ски зоната всичко е направено изключително професионално. Така трябва да бъде и в града.

Както е известно, ски зоната в Банско отдавна е трън в очите на природозащитниците, които се обявяват против всякакви строителни дейности, включително и срещу подновяването на стари лифтове. Тази година все пак 32-годишният лифт на Шилигарника беше подменен с модерно съоръжение. Възможно ли е постигането на траен компромис между опазването на природата и модернизирането на ски курортите?



Този проблем ми е до болка познат, но при нас важи правилото, че вече функциониращи ски зони могат и трябва да се модернизират. Пределно ясно е, че ски спортът има нужда от писти и лифтове, пределно ясно е, че те не могат да се оставят на произвола на времето и е редно да се обновяват. Това в никакъв случай не пречи на опазването на природата и не означава разширяване на вече съществуваща ски зона в планината. Но тя трябва да се направи професионално, което означава да е привлекателна не само през зимата, но и през лятото – дали с трасета за маунтайнбайк или просто за разходка в планината. Останалата част от планината е неприкосновена. Не бива да забравяме, че туризмът е основен поминък за хората от региона. Тук няма индустрия, която да дава работни места. Този проблем е наистина навсякъде по света и понякога ме е докарвал до отчаяние, признава Васмайер.

Всъщност Маркус Васмайер не беше за първи път в Банско. През последните години курортът успя да намери трайно място в календара на стартовете за Световната купа, както при жените, така и при мъжете, а Васмайер беше коментатор за германската телевизия ARD. Успешното провеждане на състезанията през миналите години гаранция ли е, че Банско има запазено място сред домакините на състезанията от най-висок клас в алпийските ски?



Трудно е да се каже, как ФИС взима решения. Но при всички положения имате пистите за техническите дисциплини. Трасето за спускане при жените също би могло да се приеме, но според мен би било компромисно решение. Но пък и не е речено, че на всяка цена трябва да има и спускане. Голямо предимство на Банско е, че има много публика и въодушевена публика. Като състезател, а и по-късно като коментатор за телевизията сме били на не едно и две места по света, където сме били само ние, без нито един зрител. Но по отношение на календара на ФИС има и друг проблем – има места, на които дори елементарните изисквания за сигурността на състезателите не са гарантирани. Например в САЩ и Канада – в Лейк Луиз контузен скиор трябваше да чака 7 часа, преди да го транспортират с хеликоптер до най-близката болница. Това в Европа е немислимо! Така че ФИС трябва да преосмисли домакинствата, особено когато става дума за живота и здравето на състезателите. Спомням си Лейк Луиз, и там съм печелил, но наоколо нямаше никой! Винаги бих предпочел да има състезание там, където има и публика. Така че Банско в това отношение има добри карти.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна