Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Хранителните продукти ще поскъпват догодина, прогнозира пред "Хоризонт" икономистът Юлиян Войнов. По думите му, цената на храните е достигнала дъно заради дефлационните процеси, но вече тенденцията е преодоляна
Те стигнаха някакво определено дъно. Една от основните причини беше началото на ембаргото върху вноса и съответно износа към Русия, но това отминава, така че по-скоро ще има някакъв натиск върху ценовото равнище на пазара в България и храните са първите, върху които може би този натиск ще се усети, тъй като това наистина са най-чувствителната група от стоки, които са задължителни за всеки един бюджет.
От догодина влиза в сила и поетапното увеличение на цените на цигарите. Облагат се с данък и производствата на малките казани за производства на спирт, а поскъпват и винетките, изтъкна Войнов. Планирано е и увеличение на местните данъци и такси.
Въпреки че цените на горивата на международните пазари ще останат ниски и догодина, това няма да се чувства толкова осезаемо от българските шофьори, прогнозира финансистът Георги Атанасов:
Мога да направя сравнения като погледна цена на бензиностанция примерно три, четири, пет месеца в дадена страна как се колебае тази цена и какво се случва у нас. Очедно пазарът у нас се диктува от някакви други закони, не пазарни.
Специалистите са на мнение, че само цените на горивата могат да вървят надолу, а всичко останало ще става все по-скъпо.
Финансовият експерт Иван Стойков съветва хората, които имат малко пари в банка, да не очакват доходност от тях:
Депозитите, може би ще позабавят малко темпа си на спад, защото лихвите са достатъчно ниски. Спадовете на лихвите по кредити ще догонват тези по депозити.