Шенген не се е разпаднал, продължава да съществува и да функционира, въпреки че има страни, които са въвели временен контрол по някои от границите си, но в рамките на правилата на Шенген – страните имат право на контрол, когато има извънредни обстоятелства и това се случва със знанието на ЕК, като тя има право да оцени дали тези действия са в рамките на споразумението.
Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ Марин Лесенски - програмен директор на Програмата за европейски политики и гражданско участие в Институт „Отворено общество“. Според него повечето страни се стремят не да спрат бежанската вълна, а да могат да я контролират.
Най-важният проблем на Европа е да може ефективно да контролира външната си граница, да не се налага въвеждането на контрол точно във вътрешните. ЕК предложи вече такива мерки – създаване на Агенция за граничен и брегови контрол – трансформация на Фронтекс с много повече персонал, ресурси, хора.
Граничните проверки се въвеждат, защото големи маси хора преминават без изобщо да имат право да пребивават в Шенген. Опасенията за тероризъм са свързани повече с европейски граждани, отколкото с бежанци.
Голяма част от проблемите, които виждаме сега, са от нежеланието на страните-членки да действат заедно, да изградят по- силни институции като Фронтекс. Европа е решението, а не нейният разпад!