Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се стигна до затварянето на митницата в Свиленград

Митницата в Свиленград вече не съществува, но зад мотива "структурна промяна" ясно прозира друга по-важна причина - корупционните практики. Как се стигна до закриването на митницата в един от най-важните транспортни възли в страната и заради каква сума митничарите в Свиленград платиха с работата си и всички позитиви от нея?

В края на април 2015 година 25 митнически служители от пункта "Капитан Андреево" бяха освободени с мотив "съкращаване на щата". Сред тях беше и бившият началник на митницата в града Валери Стайков, отличен със златна значка от Агенция "Митници". Още същия ден тогава стана ясно, че 20 митничари от страната ще бъдат командировани към "Капитан Андреево", за да заменят уволнените си колеги. Малко по-рано, в началото на април, беше подета инициативата за сливането на Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" със същия мотив от премиера, че митниците са "продъдени".

Още през февруари митницата в Свиленград бе оглавена за трети път от Стефан Марашев. И така - отново през декември, първо в ефира на "Хоризонт" главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че в свиленградската митница се провежда мащабна съвместна акция на МВР, ДАНС и прокуратурата. До вечерта яснота върху случая дадоха прокурорите Даниела Попова и Андрей Андреев, които работиха на място в Свиленград. Основата на корупционната схема е била за пропускане без проверка на превозни средства, като цената за тази "митническа услуга" е била между 5 и 300 евро.

В последствие оставените в ареста бяха по-малко от 33, но никой не погледна в страни от Свиленград. Ясно е, че операцията е проведена именно там, но въпросът: "А дали не се случва и на други места?", не бе зададен от никой, освен от Живко Желев, който е независим общински съветник в Свиленград. 

Всъщност, както идеята за сливането на митниците и Националната агенция за приходите се подновява периодично, така и закриването на пункта в Свиленград не е изцяло нова идея. Тя беше възобновена след декемврийската акция и този път осъществена въпреки аргументите на хората от Свиленград. Председателят на Общинския съвет в Свиленград Никола Динков беше категоричен, че митницата е основен работодател в региона, но финансовият министър Владислав Горанов отвърна, че реформата е необходима, а работата на финансовото министерство е да генерира приходи

Подробности можете да научите от материала на Марта Младенова в прикачения звуков файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна