Българката Пенка Кунева е сред малкото жени-композитори в Холивуд. Пише и оркестрира музика за филми, видеоигри, телевизия. През 2015 г. издаде своя втори авторски албум „Жената астронавт“ (The Woman Astronaut), който получи Hollywood Music in Media Award – престижна награда за музикално творчество, предназначено за широк кръг слушатели.
Пенка Кунева е в САЩ повече от две десетилетия. Родена е в София, където завършва Националното музикално училище и Националната музикална академия. Композира от дете – музика за детски програми, за театър, пантомима, песни, инструментални пиеси и др. Решава да продължи обучението си извън родината, мечтае да попадне в различна творческа среда и да получи повече знания за модернизма и други съвременни направления. Пенка е първият докторант по композиция в историята на университета „Дюк” – САЩ.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Завърших НМА през 1990 г. – разказва тя. – След това получих от „Дюк” пълна стипендия. Това беше добре, защото нямах никакви пари – заминах за Щатите със 150 долара. В университета попаднах в прекрасна атмосфера, която стимулираше младите композитори да търсят своя облик, своя собствен натюрел. По онова време се увличахме от постмодернизма – тонална музика, която съчетава елементи от източните и западните традиции, нови и по-стари направления. Нашата „звезда” беше холандският композитор-постмодернист Луи Андрийсен. Тогава написах много опуси тонална музика. Завършвайки образованието си в „Дюк”, аз се изправих пред въпроса каква творческа посока да избера. Трябваше да намеря истинското отражение на моята същност. Винаги ми е било интересно да създавам музика към визуални изкуства – театър, балет, кино, а сега и видео игри. Освен това обичам да работя с креативни хора. Това „отваря” моето въображение. Реших, че ще пиша музика за филми, това беше моя мечта.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
И успява. В началото – без финансови средства, без необходимите контакти, но с много талант и всеотдайност. Днес я наричат „един от най-уникалните и най-талантливите професионалисти сред композиторите в жанра”. Тя е и първата жена в цялата история на Холивуд, заемаща позицията главен оркестратор във филмови продукции с бюджет над 100 милиона долара. Популярните заглавия на киноленти и видеоигри, към които е писала и оркестрирала музика са десетки. Сред тях са филмите „Елизиум”, „Играта на Ендър”, „Матрицата”, „Карибски пирати”, „Трансформърс” и др. Както и игрите „Принцът на Персия – Забравените пясъци”,World of Warcraft… Списъкът наистина е дълъг. Много са и наградите, отличили творчеството й – голямата награда на Конкурс за млади композитори – Токио, а в САЩ – „Аарон Копланд”, Sundance, Independent Music Award и др. Пенка е била ментор на десетки млади композитори и продължава да ги подкрепя в професионалните им опити. Талантливата дама е убедена, че е получила своя шанс отвъд океана заради доброто академично образование в България и богатата си музикална култура.
„Гледам нагоре” с участието на Катя Попов – цигулка (Looking Up feat. Katia Popov, violin)
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Тази музикалност е изграждана у мен от най-ранно детство. Помня майка ми имаше една плоча, прослушвана стотици пъти – Святослав Рихтер изпълнява Концерт за пиано в ла минор от Григ. Слушах, представях си различни картини и плачех от вълнение. Бях на 6 години. Незабравимо! Според мен емоционалната връзка с изкуството е много важна. Образованието, което получих в Музикалното училище и Академията в София, беше много сериозно. Учехме задълбочено оркестрация, история на музиката, теоретичните дисциплини. Всичко това ми даде много добра професионална основа, оценена високо от работодателите ми в Холивуд.
„В Космоса” с участието на Аяна Хавив (In Space feat. Ayana Haviv, voice)
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
С България е свързан до голяма степен и новият албум „Жената астронавт”. Пенка го определя като кулминация на своите творчески идеи, които носи в себе си от най-ранните си години. „Създадох тези пиеси, за да се развивам като творец, а също, за да „деконструирам“ своите музикални спомени от детството, от България, от целия ми живот“ – споделя още тя. – Всеки творец има такива „илюминации“ – виждаш или чуваш нещо и то остава в теб, провокира въображението ти. Исках музиката да бъде автентична, истинска.”