Теоретично е възможно да не ги предостави, но това са двустранни договори и опериращите европейски компании трябва да ги предоставят. Търговската тайна не работи в дадения случай, защото това има съществено влияние върху пазарните правила. Намесата на ЕК е най-голямата гаранция или поне надежда, че ще видим конкуренция на българския пазар, тъй като очевидно през дългите години на работа само с една компания енергийните ни дружества за загубили инстинкта си да търсят най-доброто за клиента чрез конкурентни търсения.
Европейската комисия установи в хода на разследване, че в Централна и Източна Европа диверсификацията и либерализацията на пазара е невъзможна, тъй като по действащите договори с „Газпром“ капацитетите за пренос са разервирани и не могат да бъдат променени, което фактически блокира всякаква алтернативна доставка. ЕК сметна, че не може да либерализира пазара с един играч, посочи още анализаторът:
Не виждаме обаче и кой знае каква голяма динамика и желание на „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ за излизане от рамките на тези договори и особено на задължителните клаузи.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.