Хората, които дърпат конците и реализират финансовите си интереси, са несменяеми. Всички те остават с реализиран интерес за сметка на публичния интерес и публичните средства. В това отношение можем да говорим за стабилност. Този модел на управление доближава модела на властта в България до мафията... И най-едрият бизнес у нас пълни между 5 и 6 процента от постъпленията в хазната, а дребните и средните данъкоплатци – останалите. Но думата им бива пренебрегната за сметка на тези няколко процента.
Правителството може да издържи заради парламентарното мнозинство, но не знам дали ще може да издържи заради все по-недоволното мнозинство български граждани, отбеляза още Бабикян.
Човекът, който най-сериозно "клати" правителството, е Жан-Клод Юнкер с изказването му за отделянето на България и Румъния в мониторинговия механизъм. Това бе тезата на политолога Калоян Методиев:
Текущият вот на недоверие според него е смокинов лист, който опозицията реши да си сложи, защото не може да се държи като опозиция. Методиев е на мнение, че вот е трябвало да се иска за цялостна политика, за да се говори за всичко, което става сектор по сектор.
В момента няма алтернатива и на това се крепи цялата конструкция, но в парламента гласуванията са непредвидими, подчерта политологът. Ролята на работодателските организации според него се надценява. В повечето случаи това са великани на глинени крака, които черпят силата си от близостта си с властта, това каза Методиев по повод заявената от бизнес организации подкрепа за кабинета "Борисов":
Колкото и да е голям един бизнесмен в тази държава, никой не може да застане срещу самата държава, ако правителството е на мястото си. Никакви кръгове, никакви бизнесмени не могат да клатят правителството или да носят отговорност вместо него. Отговорността и силата са в политиката.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.