Примирието е временно – за 2 седмици. Авторите му са външните министри на САЩ и Русия. САЩ би трябвало да бъдат оптимисти, но са сдържани, защото това е много труден процес.
Вече няколкото такива договорки, не се спазваха. Последното беше от преди две седмици, което така и не проработи. Военните сблъсъци, бомбардировките на територията на Сирия, продължиха от всички страни. Сега, това, което дава малко повече оптимизъм е, че почти всички участващи страни казаха, че ще го спазват - и стоте опозиционни групировки на територията на Сирия, и Русия, и Съединените щати, Саудитска Арабия, Турция до известна степен. Като, че ли Турция най-не се ангажира с това, какво ще се случи.
Това каза в интервю за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ арабистът и журналист Нина Спасова – дългогодишен кореспондент и в Либия, и в Сирия. Според независими източници от Ливан, дори след сключването на примирието вече е имало сблъсъци около Алепо, сподели Спасова. Всички имат интерес от това конфликтът да бъде прекратен, изтъкна тя. Турция има особен интерес в Сирия и внимателно следи дали страната няма да се раздели на 3 части, една от които кюрдска, което се е случило във всички страни, сложили край на диктаторските си режими.
Турция се страхува, че на нейната граница може да се случи някаква кюрдска автономия, което тя не иска. Така че, колкото и да има интерес от това да спрат военните действия, толкова се и страхува от това. За и започна през последните седмици.. тя беше третият играч, започнал бомбардировки на територията на Сирия, и то по позиции на сирийските кюрди, които в същото време са част от тази умерена опозиция, на която се разчита много за едно бъдеще на Сирия.
Кюрдите са наистина умерена опозиция в Сирия, на която останалите партньори разчитат, допълни Спасова. Тя припомни, че Турция категорично се е обявила и против участието на сирийските кюрди в преговорите в Женева. Тя припомни, че не са били намерени доказателства за съпричастност на сирийските кюрди към последния атентат в Турция, но властите са ги обявили за съучастница, за да имат „морален повод и обяснение за това да атакуват позиции на кюрдите“.
Изказванията за „план Б“ на Джон Кери не изключват сухопътна операция. В тези дни президентът Обама за пръв път е заявил категорично, че САЩ не могат да приемат бъдеща Сирия, оглавена от Башар Асад, изтъкна тя. Путин от своя страна също е заявил че мирният процес е „единственото решение в момента“.
Става дума, от една страна, за политическо влияние, за влияние в района. От друга страна, САЩ имат стратегически съюзници, в лицето на всички монархии в Залива - основно Саудитска Арабия. Напоследък имат стопляне на отношенията и с Иран, след като премахнаха ембаргото, а Иран се съгласи да намали ядрената си програма. На Русия обаче единствената територия за влияние в този район. Остана Сирия и Башар Асад. И те много разчитат на това. Паралелно с това, става дума и за много сериозни енергийни интереси - за двете най-големи газови находища в района - фт една страна в Средиземно море в шелфа на Сирия, от друга страна в Персийския залив в територията между Иран и Катар. Борбата в последните 10 години за тези газови находища е какъв газопровод да бъде направен, през коя територия да минава, така, че от Сирия да стига до Европа - най-големият консуматор.
Със военната си намеса Русия е затвърдила позициите си преди преговорите за мир и сега се надява да участва активно в евентуално преразпределение на благата на Сирия.Последните избори са били преди 4 години, когато кризата също е била сериозна, изтъкна Спасова. Наблюдателите обаче са ги определили като „маскарад“. Президентът Башар Асад се надява, че с насрочените и изборите за 13 април може да повтори огромните си изборни успехи и „да подсигури още 4 години фалшив парламент и парламентарен живот в Сирия“, коментира тя.
В Момента лоялни на Башар Асад са част от Дамаск, от Алепо и малки части от другите градове сподели тя. Примирието дава възможност да се види и хуманитарната ситуация в Сирия, изтъкня Спасова:
Не може една толкова сериозна криза, продължаваща вече пета година, да се реши с хуманитарни конвои.
Според всички информации, политическото ръководство на „Ислямска държава“ вече е на територията на Либия, потвърди Спасова. Първото важно условие за съществуването на тази организация е липсата на държавност, допълни тя. Либия е била избрана заради огромната си територия и богатите си природни залежи:
Ако „Ислямска държава“ се установи там, наистина борбата с нея ще стане почти невъзможна. А територията на Либия е много близо до Европа. Средиземноморският бряг на Либия е на стотина километра от европейските пристанища. Това е страхотна заплаха за всички нас и за Европа.
Има нов проект за общо правителство в Либия, за да може страната да противодейства на заплахата, сподели Спасова.