Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Предпоставките за нестабилност са в Народното събрание, което е силно фрагментирано – основната управляваща партия ГЕРБ разполага с 83-ма депутати, като в този смисъл доста крехко е самото управление. То е от една четворно-петорна коалиция, в която ясно се вижда, че има напрежение. При това положение съвсем естествено може да се предположи, че е възможно да се стигне до бламиране на правителството, до нови парламентарни избори и до политическа криза. Това каза за “Хоризонт“ в предаването “Нещо повече“ социологът КольоКолев по повод изказването на президента РосенПлевнелиев за риск от "спирала на нестабилност".
Нито една от политическите сили у нас не е готова за предсрочни избори, допълни още Колев.
Напрежението по т.нар. "балкански път" нараства. Това е огромен проблем и Европейският съюз трябва да се погрижи основно за Гърция, която в настоящия момент се намира под най-тежък удар, коментира социологът, като поясни, че гръцката страна е най-силно застрашената от мигрантски натиск по ред обективни причини – те не могат да сложат заграждения по огромната си граница на Егейските острови, а Македония и останалите страни искат да затворят техните граници и така Гърция се оказва изкупителна жертва.
В България сме доста нетолерантни по отношение на бежанците и затова бяха взети превантивни мерки още в началото на бежанската криза – оградата по границата, заради която бяхме силно критикувани, но в резултат на което бежанската вълна, като че ли се отклони в друга посока, допълни Колев.