Пред "Хоризонт" омбудсманът Мая Манолова определи законовите текстове като доста несъвършени и посочи, че е налице законова празнота – липсва съществен елемент в субективното право на избор, а именно информираното съгласие като условие за свободен избор.
Чрез правото си на косвена законодателна инициатива омбудсманът ще направи законови предложения парламентът да запълни този правен вакуум. Манолова заяви намерението си да се срещне и със социалния министър Ивайло Калфин. Идеята е и държавното, и частното дружество да информират гражданите какво ще получат, като дойде време да се пенсионират. Законовите текстове трябва да позволят на гражданите адекватно да защитят правата си, категорична бе Мая Манолова:
Досега на практика гражданинът трябваше "на тъмно" да вземе изключително важно за бъдещата му пенсия решение и този избор прилича на лотария.
Относно наследеното от предишния омбудсман Константин Пенчев искане по казуса се сезира Конституционният съд, Манолова уточни:
Винаги съществува възможността да се отправи искане до Конституционния съд. Това, че сега избираме друг начин за защита на гражданските права, не значи, че сме се отказали от други възможности.
Манолова нарече шокиращо като правна техника и изпълнение качеството на законовите текстове, които през последните години се приемат от Народното събрание.
Цялото интервю на Силвия Великова с Мая Манолова чуйте в звуковия файл.