Интервю на Мария Мира Христова с психиатъра акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Талантливите и можещите у нас са потъпкани, поставени в перифериятаи най-често напускат страната. Това граничи с престъпление… Българският народ е имал своите успехи, когато не е мрънкал за състоянието си… Няма как да очакваме системата да прави хора - най-често тя създава изроди...
Това са само част от констатациите на героя в „Третият в студиото” - акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов. Самият той, известен като детето-чудо на България, е първият ни 16-годишен студент, който на 21 г. завършва с отличие Медицинската академия. Д-р Стоянов става най-младият професор в България на 33 години, и днес е и най-младият академик - на 35. Преподава в катедрата по психиатрия и медицинска психология в Медицинския университет в Пловдив, както и в СУ „Св. Климент Охридски”. Психиатърът е и вицепрезидент на Европейското дружество за личност-центрирана медицина (2013), зам.-председател на специализираната група по философия в Кралския колеж на психиатрите, Лондон (2012); член е на секцията по философия и хуманитарни науки на Световната психиатрична асоциация.
Преди изследванията на акад. Стоянов, Синдромът на изпепеляването или т.нар. бърнаутсиндром, преминава през различни заблуди на описанието в световен мащаб. Днес българският учен дава светлина в тунела за голяма част от съвременното общество - потенциално застрашена от синдрома.
И още: Успешно ли е сътрудничеството между психолози и психиатри и какво е обръщението на д-р Стоянов към слушателите.