Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучванията за нефт и газ в Черно море край Варна ще започнат в началото на май

Според Щерю Льомов сондажите не крият екологична опасност

| обновено на 19.04.16 в 12:33
Снимка: Даниела Костадинова

Сондажният кораб, който ще прави проучвания за нефт и газ в Черно море, ще отплава до дни от Бургас към Варна. Проучванията ще започнат в началото на май, обяви управителят на фирмата, която ще изследва терена, Ксавие Фожрас.

На Бургаското пристанище беше официално представен проектът за проучване в блок "Хан Аспарух" край Варна и корабът Noble Globetrotter II, който ще извърши сондажите.

5-6 милиарда долара ще останат в страната ни и ще бъдат разпределени и за социални дейности, ако бъдат открити находища на нефт и газ,
каза на официалната церемония премиерът Бойко Борисов.

Четири-пет месеца ще продължат проучванията
, уточни министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

В официалната делегация бяха още вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и министърът на транспорта Ивайло Московски.

Територията на Черно море е слабо проучена и рискът да не открием находища на нефт и газ е много голям
, каза преди официалната церемония на представянето на проекта Ксавие Фожрас.

От 10 дълбоководни сондажа, направени до момента, само на две места в румънски води са открити находища, уточни той.

В "Хан Аспарух" край Варна ще бъдат направени два сондажа. Специалният кораб за дълбоководни проучвания има техническите възможности да сондира до 3000 м воден стълб, той е дълъг 190 метра и разполага с писта за хеликоптери на борда си.

Ако бъдат открити въглеводороди, ще започнат изследвания на тяхното качество, които могат да продължат и 10 години,
уточни управителят на фирмата "Тотал". До първия добив предстои много време, допълни той. В заключение уточни, че ако бъдат открити нефт и газ, това ще доведе до голяма независимост на българската енергийна система.


По-рано министърът на енергетиката Теменужка Петкова каза:

Първоначалните геоложки проучвания във връзка с блок "Хан Аспарух" и във връзка с блок "Силистар" са много оптимистични. Когато бъде направен този първи сондаж, ще видим какви ще бъдат резултатите от него
.

Резултатите от сондажа трябва да бъдат готови до четири месеца, в зависимост от метеорологичните условия, каза още Петкова. Българското правителство разчита, че залежите ще бъдат достатъчни, за да се намали съществено необходимостта от внос на природен газ.

В предаването "Преди всички" преподавателят в Минно-геоложкия университет доц. Щерю Льомов обясни, че сондажът е с проектна дълбочина над 4000 метра и място за притеснение от гледна точка на екологията няма. Съоръженията са изключително високотехнологични, така че само много груба човешка грешка би довела до проблеми, коментира Льомов.

Ако се направи аналогия с румънския опит в сондажни зони в Черно море и планирания там начален добив за 2020 година, можем да очакваме у нас това да се случи около 2024 година, посочи преподавателят. Според него освен цените на горивата върху процедурите по подобни сондажи и момента за тяхното започване влияе и световната политическа конюнктура.

Потенциалът на Черно море нараства, а цените на местния добив също са зависими от световната конюнктура, посочи Щерю Льомов.

В находището в Галата държавата е пропуснала възможността да се превърне в разпределителен център за района. Там нещата са към своя край по отношение на добива, но държавата ще трябва да се пребори за своите интереси по отношение на концесията за съхранение, отбеляза още Льомов.

Повече информация по темата - в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени