При задълбочаването ми върху работата ме стъписа нещо, което не подозирах дотогава – че почти всички сподвижници на Левски се разминават с него, а той самият е изпреварил времето си поне с век, сподели пред „Хоризонт“ авторът на пиесата. Според Цанев, днес с особена сила е актуален въпросът да си решаваме сами историческите въпроси, без да се надяваме на никого, защото който ни освободи, ще ни пороби.
В последните му дни и часове Дяконът е бил изоставен и предаден от всички, а архивът от кореспонденцията му с Каравелов по един драстичен начин стига до турските власти и се използва като доказателство срещу него, разказа още Стефан Цанев:
Всички свидетели, съзаклятници на Левски, го предават, като казват: Ти ни подведе! Това е безпрецедентно. Не можех да си представя този човек какво е преживял в тези мигове. Особено след като вече е бил осъден на смърт и е трябвало 28 дни да седи в една килия сам. Какво си е мислел през това време?
Пиесата се спира тъкмо на тези въпроси – какви разговори е водил Левски със своите хора - наум, посочи Стефан Цанев и определи това като огромна трагедия за личност, изцяло отдадена на каузата.
Текстът е поднесен чисто и агресивно и действа заразяващо на публиката, каза още творецът: