В пилотната фаза на проекта с продължителност една година са били включени по няколко жени от четири общности – от селата Долен, Малка Брестница и Средно Градище, както и от Факултета. От месец по проекта се работи и с жени-бежанки.
Джаз певицата Фатима пише песен за Лидия от село Малка Брестница, след като чува нейната история, напомняща й за собственото й измъкване от гетото, когато решава да промени живота си да се развие като певица, вдъхновяваща и променяща живота на другите, разказа още Райна Трайкова. Лидия е била и нейно собствено вдъхновение, за да се захване с проекта. Сега Лидия е на 16, но тогава е била на 14 – първото момиче в местната ромска общност, което не е било продадено и не е попаднало в омагьосания кръг на бедност, нищета и много деца, или пък купено от трафикант, описа началото Трайкова:
Започнахме работа с нейното семейство. Все още не мога да кажа, че сме я „спасили“. Настоявахме най-вече тя да продължи своето образование след основното училище и това е първият ни успех. Тя е на 16 и все още не прави разлика между буквичките „щ“ и „шт“. Имаме регулярни срещи, които да осигурят нейното израстване.
Преди това с местните хора са работили пастори и проектът стъпва върху вече изградена основа, признава още Райна Трайкова. Не искахме да променяме техния живот и решихме да започнем с нещо, което правят – например билките. Построихме сушилня за билки, спомня си тя. Така и собственикът на „Чайната“ на столичната улица „Бенковски“ в София се е присъединил към проекта.
Ароматните кукли са подредени в изложба в „Ellinor's House“ в София и могат да бъдат закупени с дарения. Предстои да заработи и онлайн магазин, а следващата работилница за такива кукли ще бъде там на 13-и май, като входът е с предварително записване.
Още по темата за съчетаването на света на билките и този на куклите – в звуковия файл.