Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Славов: Очаквам сериозни спорове в НС кои въпроси да бъдат подложени на референдум

Атанас Славов

Едва ли ще се стигне до едновременното провеждане на двата референдума, инициирани от Слави Трифонов и  Веселин Марешки, заедно с изборите за президент, заяви в предаването "12+3" Атанас Славов – преподавател по конституционно право в Софийския университет и един от учредителите на Института за пряка демокрация.

По думите му дали Народното събрание ще откаже да подложи на референдум част от въпросите зависи от дебата в пленарната зала:

Що се касае до въпроса за намаляване броя на народните представители, ще има тези, че такова намаляване не може да се извърши на референдум и че това решение е от компетенциите на Велико Народно събрание. А самият закон за прякото участие казва, че национални референдуми не могат да се провеждат по въпроси, които се решава от ВНС. Тогава, ако това се случи по този начин, ще сме изправени пред хипотеза отговорът на този въпрос, дори да е подкрепен от гражданите, да е консултативен, т.е. той да не обвързва пряко парламента във взимането на такова решение.

По въпроса за намаляване на броя на народните представители е възможно да бъде инициирано изрично питане до Конституционния съд, каза още Атанас Славов:

То може да бъде инициирано като се поиска обявяване противоконституционност на решението на парламента за провеждане на референдум по този въпрос и по този начин да се стигне до произнасяне на Конституционния съд.

Според него ако въпросът със задължителното гласуване бъде подложен на референдум и гражданите кажат, че са против, то Народното събрание ще е задължено да отмени задължителното гласуване:

Тук можем да се изправим пред хипотезата на т.нар. „вето референдум“, когато граждани на практика отменят с решението на референдума приет от Народното събрание закон.

Атанас Славов обясни, че в резултат на референдум може да се стигне до иницииране на конституционни промени, но не и до директна промяна в Конституцията, без значение, че гражданите са се произнесли категорично по даден въпрос.

Той посочи като положителен факт това, че за първи път има инициативи за пряко допитване до хората, зад които не стоят партии. Това обаче не ги прави легитимни, защото зад тях може да стоят и корпоративни интереси.

Важно е, че все повече и повече граждани искат да се включват във формите на пряка демокрация, а проблемите в закона остават, коментира Славов.

Цялото интервю с Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна