Не ходим по площадите да хвърляме камъни и да чупим бутилки. Членуващите в хайдушкия клуб разбират родолюбието като по-малко приказки и отрицание и повече действия, допълва Манол Ружинов и се връща назад във времето - през 2009-та година, когато ентусиасти-гайдари регистрират сдружението и започват да издирват стара литература, да обикалят и изследват родните си места:
Създаваме в Смолян гражданско общество от предимно млади хора, които не се поддават на политически провокации и манипулации. Обявяваме се срещу всички, които се опитват да разделят българския народ, независимо дали по етнос или на религиозен принцип.
Хайдутите, свещениците и учителите по тези места са били като скачени съдове. И попове са били комити и хайдути, и учители. Можем да се гордеем, че сме запазили вярата и културата си и от нас самите зависи до кога ще продължава това.
В сдружението членуват 46 сродни души. Хаджичоневата къща-музей в квартал Устово е хайдушката обител, в която те се събират и пазят различни предмети с патриотичен заряд. Реквизитът в къщата до голяма част е наследствен – там има оръжия с голяма история и предмети със сакрално значение за всеки техен притежател, споделя още Манол Ружинов пред "Хоризонт".