Защитата на уязвимите потребители е важен момент от модела на либерализация на енергийния пазар, подчерта още министър Петкова и обясни, че уязвимите потребители ще ползват социална тарифа – определено количество електроенергия за покриване на основните жизнени потребности на тези лица. Тази социална тарифа е временна мярка за петгодишен период, в който трябва да бъде развит пазарът, хората да получат информация и да излязат на свободния пазар. Около 1 милион и 100 хиляди души ще се възползват от тази социална тарифа.
Според енергийния министър Българската независима енергийна борса е заработила много добре и няма да се стигне до драматични проблеми както в АЕЦ "Козлодуй", така и в ТЕЦ "Марица-изток" 2.
Китайската делегация, която е на работно посещение и с която се водят разговори на експертно ниво, се интересува от изграждане на нова ядрена мощност. Сред условията на българската страна обаче е подобен проект да се развива само ако е икономически обоснован, ако не се изисква държавна гаранция, както и ако не се изисква миксиране на цената на Пети и Шести блок с цена на бъдещ Седми или Осми – така Теменужка Петкова очерта преговорните рамки.
Междусистемната газова връзка между България и Румъния е много сериозна стъпка напред в реализацията на концепцията за диверсификация на доставките, защото диверсификацията е основен елемент на развития пазар, заяви още Теменужка Петкова. Планира се газовата връзка с Румъния да е готова да края на септември.
Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Теменужка Петкова чуйте в звуковия файл.