Това е типично за швейцарската политика, че такива нови революционни идеи започват с гражданска инициатива – инструмент за въвеждане на нова тема в политическия дебат. Този вот, може би, беше изненада за хората в чужбина. Хората са свикнали да гласуват по финансови въпроси и си дават много ясна сметка, че това ще се отрази на размера на данъците, на дълговете, които се натрупват. Обикновено въпросите за референдума са известни около 6 месеца преди провеждането му. Най-интензивната част от дебата е 4-5 седмици преди вота. Проблем, който имаме, е когато се гласува по 5 въпроса едновременно. По мое мнение това е прекалено.
Според Уве Шердюлт е много важно Великобритания да остане в Европеския съюз. Той очерта разликата между референдумите в България и Швейцария:
В Швейцария винаги се гласува върху конкретен правен текст – било то текст от Конституцията или текст на закон. Не е просто някакъв въпрос, на който да се даде отговор.
На референдума в Швейцария от 5 юни електоратът е отхвърлил гражданските инициативи, а са препотвърдили законодателството, което е приел парламента. Това коментира Даниела Божинова, която е изпълнителен директор на “Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.