Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

З. Попов: Включването на децата при вземането на решения за живота им е проблем на обществената ни среда

Снимка: БГНЕС

Наситихме пространството си с много документи, които твърдим, че имат отношение към проблемите на децата, но практическата приложимост на тези документи е твърде малка, а напредъкът при подобряването на детската инфраструктура, правата и отговорностите на децата – твърде незабележим. Може би трябва да се намерят значително по-практически инструменти, които биха направили тези документи наистина да функционират като регулатори, като действителни двигатели. Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ доц. д-р Здравко Попов, бивш президент на УНИЦЕФ – България, според когото при въвеждането на ученическо самоуправление у нас трябва да се акцентира върху реалното включване на децата в процеса на вземане на решения.

Едно е да дадеш правото на мнение, на изразяване, а друго – да включиш детето, да му създадеш условия то да участва при вземането на решения относно неговия собствен живот, заяви Попов и оцени това като големия проблем на българската обществена среда.

Различните нива на вземане на решение предполагат и различни възрастови граници и дори когато се говори за начално образование, е добре да се чуят децата, а не само тези над 16 години. 

Всичко е въпрос на някаква взаимна откритост. Възрастният трябва да се открие и да види и своята ограниченост, да не се възприема непременно като властелин на този процес. 

Много е важно как ще бъде заложен механизмът за представителност на децата в управленческите органи – училища, общински съвети и т.н., изтъкна Попов и даде за пример европейските страни.

Интервюто с доц. д-р Здравко Попов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени