Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международната организация на труда: 21 млн. души по света са в принудителен труд

Снимка: БГНЕС

В София днес се проведе кръгла маса на тема "Трафик на хора, с цел трудова експлоатация: превенция сред групи в риск". Мотото на кампанията е "По-добре информиран, отколкото експлоатиран“. От Комисията за борба с трафика на хора препоръчват да бъдат проучени добре агенцията, фирмата, университетът или работодателят, при когото отивате в чужбина. За да започнете работа, трябва предварително да подпишете договор на български език и да не си давате документите за самоличност под никакъв предлог.

Камелия Димитрова, секретар на Комисията за борба с трафика на хора, допълни:

Ние се опитваме да информираме обществеността и уязвимите групи какво биха могли да направят, когато попаднат в ситуация на измама при търсенето на работа в чужбина.

По данни на Международната организация на труда, 21 млн. души по света са в принудителен труд. Посланикът на кралство Нидерландия у нас Том ван Оорсхот

Една от най-често срещаните тенденции в трафика на хора е с цел сексуална експлоатация, но това, което можем да установим е, че трафикът, с цел трудова експлоатация, се увеличава напоследък. Съгласно изследване на ЕК 21% от всички случаи на експлоатация са случаи на трудова експлоатация. Има няколко причини за това. Една от основните причини е, че икономиката е изключително конкурентна и компаниите се борят една с друга, така че да произведат продукти на възможно най-ниска цена за потребителите.

Десислава Иванова, старши експерт в Комисията за борба с трафика на хора:

Лицето не разполага със средства или пък няма достъп до тях. Лицето получава заплащане, което в никакъв случай не е релевантно на изработеното от него или не отговаря на минималните стандарти за заплащане на труда в конкретната държава. Много често срещано е лицето да изплаща дългове към трафиканта, като съответно дългът непрекъснато нараства и никога не може да бъде изплатен. Освен това лицето е принуждавано да изработи минимална сума на ден или за седмица, т.е. то има някакъв минимален норматив, който трябва да покрие, или да изпълни, за да се издължи на трафиканта, като типично е, че този дълг никога не намалява и съответно това се използва като инструмент на принуда. Условията на труд противоречат на трудовото законодателство. 

Атанаска Тодорова, главен експерт за пазара на труда в КНСБ:

КНСБ работи много усърдно в последните 6 години и изключително много разчитаме на партньорството в тези информационни центрове, защото те са на територията на чужди държави. Нашият съвет към българските граждани, които желаят да отидат да работят в рамките на ЕС, е предварително да съберат информация тук на територията на България.

В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Радостина Билярска.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна