Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Всички наши колеги от този проект са изпратили запитвания до митниците в своите държави. Някои са получили отговори, но, за съжаление, всички те са отрицателни – митниците не предоставят информация по отношение на конкретния казус, свързан с една тайландска фирма. Това каза за предаването "Хоризонт до обед" Светла Николова, която е ръководител на Supply Change (промяна в доставките) за България. Голямата мрежа от неправителствени организации проведе проучване, което показа, че продукти от принудителен труд са на пазарите в някои европейски страни. Все още не се знае дали България е в този списък, тъй като писмото на неправителствената организация към българското дружество все още не е получило отговор.
Николова уточни, че европейското законодателство позволява на митническите служби да не оповестяват такава информация заради защитата на правата на бизнеса и това е причина за повечето откази в Европа. Според нея това нарушава правата на потребителите, защото, ако знаят в какви условия са произведени съответните продукти, много от тях не биха ги купили, дори и да са по-евтини. Това ще прекъсне порочния кръг, вярва Николова.
Ако се променят европейските директиви и регламенти, свързани с вноса на продукти от Третия свят, всяка неправителствена организация би могла да поиска информация как е произведен този продукт. Това води до натиск до производителите. По този начин биха се притиснали и други фирми.
Интервюто на Ирина Недева със Светла Николова можете да чуете от звуковия файл.