Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Петър Стоянович: Култура не се прави с малки стъпки и на парче

БНР Новини
1
Снимка: БГНЕС




      Наш гост е доц. д-р Петър Стоянович – министър на културата в кабинета на Пламен Орешарски, парламентарен секретар на Министерството на външните работи и началник на кабинета на министърНадежда Михайлова, където е заместник-председател на Европейската народна партия.

Защитилият с отличие степен доктор по философия на Виенския университет и най-висшето научно звание доктор на историческите науки, Стоянович заема висши партийни постове в СДС и в ПП „Движение Гергьовден“. Следвал „Германистика“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и завършил „Обща история“ и „История на Източна и Югоизточна Европа“ във Виенския университет, посещавал е и семинари и лекции по германистика, теология и театрознание.

Както казват кръвта вода не става и Петър Стоянович поема към политиката и германистиката, подобно на своя дядо, на когото е кръстен и своя прадядо - Иван Стоянович-Аджелето, национал революционер, създател на българските телекомуникации, журналист, народен представител, създател на първата българска телеграфна агенция, дипломат и царски съветник.

Наследник на видни личности, което е предимство, но и тежест,  Петър Стоянович освен успешна професионална кариера, има и интересен, и колоритен живот, срещи с много значими персони. Баща му Иван Стоянович е колос в сферата на киното, майката му Ани Бакалова е сред знаменитостите на родния театър и кино. В предаването гостът обяснява колко много го обогатява в детството му д`осега до театрали, кинаджии и писатели, с които е обграден и какви са мотивите му да не тръгне по пътя на именитите си родители в изкуството, а да се насочи към историята, политиката и лингвистиката.

Гостът разказва за студентския си живот във Виена, когато живее в дома на имперски наследници от фамилията Щолберг - внуците на император Франц Йосиф, но работи там като градинар, детегледач и прислуга, за да може да учи.

Макар и за кратък период от времена министерския пост (29 май 2013 - 8 август 2014) той прави много полезни стъпки за българската култура, приема поста като шанс да промени статуквото. Стоянович споделя какво спира развитието не само на културата, но и на държавата – подценяването на ресора, липсата на адекватно финансиране, объркани приоритети, работа на парче, повече партийни отколкото национални каузи.

Споделя, че някои от законите, върху които поставя акцент - за меценатството, за авторското право, за културното наследство, така и не виждат бял свят.

Според него „големият проблем на българите е, че никой не си знае мястото“. А къде е неговото място, къде се чувства най-комфортно и щастливо? Нашият гост е обиколил цял свят, могъл е да остане да работи и да живее във Виена, но се връща в родината, защото „Дървото без корен е мъртва дървесина“.

Освен в старата родова къща в София Петър Стоянович обича да се зарежда в селския си дом, където е минало детството му покрай баба му Бина и дядо му, който е знаел четири езика и е бил шеф на най-големия тютюнев концерн в Европа. Разказва за 120-годишната къща, която е била килийно училище от XIX век и която му носи повече уют от бляскавите европейски столици.

Рицар на цивилния кръст за заслуги на Република Малта и Велик офицер на Суверенния военен орден на хоспиталиерите на Свети Йоан от Йерусалим, Родос и Малта - Петър Стоянович е категоричен, че с партийността отдавна е скъсал, но не и с политиката.

Убеден е, че премисленият компромис е в основата на успешната кариера. Политик, историк, културен деец и изключително ерудиран учен и балканист доц. д-р Петър Стоянов, като своите предци, с действията си постоянно се стреми да гради историята и бъднините на съвременна България.

Чуйте цялата радио среща с Петър Стоянович.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна