Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризисен режим за централните банки, сривове на борсите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Централните банки влязоха в кризисен режим днес, а европейските и азиатските пазари отчетоха сривове на фона на прогнозите, че плановете на Великобритания за излизане от Европейския съюз могат да дестабилизират световната икономика.


Основният индекс на Лондонската фондова борса FTSE100 се понижи с близо 5 на сто до 6035 пункта към 10:28 часа местно време (12:28 часа българско време), частично възстановявайки се от по-тежките загуби в началото на търговията.  На борсата във Франкфурт, която е най-големият финансов център в еврозоната, индексът DAX загуби цели 9,98 на сто в началото на сесията, макар по-късно загубите да намаляха до 6,5 на сто.
В Милано и Мадрид основните индекси се сринаха със съответно 8,45 на сто и 15,9 на сто. В Париж CAC 40 загуби близо 10 на сто в сутрешните търгове. 


Британската лира се търгуваше за 1,25 евро, което е спад с близо 4,5 на сто и за 1,39 долара, което е понижение с близо 7 на сто, като по-рано в търговията курсът бе дори 1,33 долара за британска лира или най-ниския от 1985 година.
По-рано от сътресения пострадаха и азиатските пазари. 

Ръководителят на Банк ъв Ингланд Марк Карни посочи, че "може да се очаква известна пазарна и икономическа нестабилност", докато Великобритания договаря излизането си от ЕС. Институцията обаче предложи над 250 млрд. бр. лири допълнително финансиране за смекчаване на последиците. Европейската централна банка също взе мерки за успокояване на пазарите. Институцията увери, че следи внимателно финансовите пазари и поддържа тесни контакти с останалите централни банки. ЕЦБ е готова да предостави, ако е необходимо, допълнителни ликвидни средства в евро и чуждестранни валути. 


Швейцарската централна банка съобщи, че се е намесила, за да спре поскъпването на швейцарския франк спрямо еврото. Швейцарският франк се оценява като "сигурно убежище", но силната национална валута вреди на швейцарската икономика, която е силно насочена към износа.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна