Автентичните разкази на отделните герои се разгръщат като симфония, но всеки разказ е камерен и би могъл да се публикува и отделно, сподели впечатленията си проф. Монова и уточни, че книгата задава множество морални въпроси, сред които този за жертвата и палача и смяната на местата им:
Макрорамката на книгата дава отговор на въпроса за вредата и ползата от идеологията – кое най-много е увредило живелите по време на тоталитарния режим. Това е книга за постсъветския човек – интервютата са правени през 90-те години и голямата еуфория, когато имаше голяма надежда и голямо очакване. За нас е интересна, защото сме били част от тази система и нашият социализъм е част от този модел.
„Време секънд хенд“ индиректно дава отговор на въпроса откъде идва носталгията по тази толкова нехуманна и жестока идеология. Една част от героите откровено изповядват светлата комунистическа идея, разказа още проф. Монова и подчерта, че голямата драма е разрушаването на ценностната система на тази идеология, на чието място не идва нищо:
И сега живеем в специфична идеология, но се страхуваме да я наречем така.
Още за книгата "Време секънд хенд" - в звуковия файл.