Имаме данни че около 20 000 етнически българи от страни в бившия Съветски съюз са се заселили трайно в страната. Няма цялостна стратегия за интеграция на тези хора. Трябва да обсъдим възможността тези хора наистина да намерят своето място. Трябва да се отчитат и последиците. Трябва да се чуе становището по този въпрос. Всичко трябва да се пречупва през призмата на цялостна държавна политика, смята Кенов.
Потенциалът за завръщане идва от историческите емигранти. Хора, които са напуснали страната през последните 20-30 години, по-трудно биха се върнали, смята председателят на Комисията по политиките на българите в чужбина.
Имаме отрицателен прираст, средната възраст на населението у нас е около 43 години, огромна част е над трудоспособна възраст. Млади хора отиват да работят извън страната, отбеляза Кенов.
Чуждестранните студент етнически българи също са голям потенциал. Тази година бройката е увеличена на 1000 души.
Вече решихме няколко важни проблема – като въпроса за забавените преписки за придобиване на българско гражданство. Това стана със съдействието на министър Захариева. Министър Кунева също съдейства за решаване на казус в Молдова.Гласуването не е най-големият проблем на българите в чужбина, каза още Кенов.
Цялото интервю на Таня Величкова със Стефан Кенов можете да чуете в звуковия файл.