Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петя Ставрева: Трябва да се даде шанс на малките общини при кандидатстване за европроекти

Заетостта в селските райони е критично ниска, смята лидерът на партия "Обединени земеделци"

Снимка: БГНЕС

Шест милиарда евро са усвоени по Програмата за развитие на селските райони, откакто страната ни е член на Европейския съюз. Големият въпрос обаче е какъв е дългосрочният ефект и къде са отишли тези средства. Това каза лидерът на партия "Обединени земеделци" Петя Ставрева, която направи анализ на ситуацията в селските райони и предложи конкретни мерки за подобряването й. 

Не е важно  колко европари усвояваме, а какъв е дългосрочният ефект от тях, смята Петя Ставрева:

Откакто България е член на ЕС, шест милиарда евро са усвоени по програмата за развитие на селата и селските райони. Големият въпрос обаче е, къде отидоха тези евросредства.

Ставрева посочи, че милиардите за земеделие и селски райони не са постигнали почти никакъв ефект, България остава на последно място в ЕС по заетост в селските райони, като заетостта в селата е под 50 на сто. По данни на Евростат, най-близка до нашата заетост в селските региони е ситуацията в Хърватия и Гърция, но ние изоставаме като инфраструктура и възможности за алтернативен поминък, а дребните земеделски стопани в селата губят мотивацията си за производство.

От 134 млрд. евро общ бюджет на ЕС за 2017 година 43 млрд. евро се предвижда да отидат за земеделие и политики за развитие на селските райони, изтъкна Петя Ставрева и подчерта, че една от най-важните мерки, които държавата би следвало да предприеме, е да децентрализира управлението на проектите по Програмата за селските райони, защото сега малките кметства се състезават за проектите си с общинския център и най-често общината печели за сметка на малките села. 

Едва 25  процента от парите по програмата за развитие на селата и селските райони в периода 2007-2013 година са влезли реално в българските села, което означава, че една от най-важните мисии на програмата за селските райони, а именно да създаде условия за алтернвативен поминък и заетост, в най-малките населени места не се изпълнява успешно.


Сред другите ключови мерки са опростяване на процедурите за кандидатстване за европари и осигуряване на гаранционни фондове, които да подпомагат съфинансирането на проекти, защото липсата на свеж финансов ресурс е сериозен проблем както за дребния бизнес, така  и за малките населени места.

Държавата трябва да подкрепя реализацията на българска земеделска продукция както на вътрешните, така и на външните пазари и да стимулира кооперирането на производителите, защото обединяването е практика, доказала ефективността си в цяла Европа, гласи позицията на „Обединени земеделци“.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени