Десет от дванайсетте кандидати за поста генерален секретар на ООН участваха снощи в първите в историята на организацията телевизионни дебати. Те се състояха в залата на Общото събрание и се предаваха пряко чрез спътник от телевизия "Ал Джазира", съобщи ТАСС.
В продължение на два часа и половина претендентите изложиха приоритетите си и отговаряха на въпроси за реформирането на ООН, намирането на изход от конфликтите и други актуални проблеми.
Дебатите преминаха в два кръга. В първия участваха бившият португалски премиер Антониу Гутериш, външният министър на Аржентина Сусана Малкора и бившите външни министри на Молдова Наталия Герман, на Сърбия Вук Йеремич и на Хърватия Весна Пусич. След кратко прекъсване на трибуната се качиха генералният директор на ЮНЕСКО, българката Ирина Бокова, бившият премиер на Нова Зеландия Хелън Кларк, която ръководи Програмата за развитие на ООН, черногорският външен министър Игор Лукшич, бившият президент на Словения Данило Тюрк и кандидатката от Коста Рика Кристиана Фигерес, която до 6 юни беше изпълнителен секретар на Рамковата конвенция на ООН за климатичните промени.
Кандидатите отговаряха почти три часа на питанията, а гражданите, които можеха да следят всичко по интернет, бяха поканени да вземат участие в дебата, задавайки своите въпроси чрез социалните мрежи.
Визия, постоянство и смелост са нужни на днешните лидери, отговори Весна Пусич на въпрос какво ръководство е необходимо на организацията и на света, зададен от посланика на Унгария в ООН. По мнение на хърватския политик критериите са все по-занижени, ако проследим последните 20 години.
Заучените фрази, липсата на отговорност, както и на отчетност, са все по-популярни. А аз вярвам, че не искаме лидери, които се оповават само на баналности или такива, които казват единствено това, което хората желаят да чуят. Аз съм феминистка и смятам, че не е редно мъжкото ръководство на ООН да доминира в продължение на 70 години - това е 50% от житейския опит на организацията, подчерта Пусич, която силно подкрепя и идеята за международни наказателни съдилища.
Вук Йеремич подсети всички, че още като млад се е борил за демокрацията и човешките права в Сърбия,както и представи своята програма, съставена от 53 точки, които се отнасят до реформи в ООН, включващи някои сериозни промени в начина на провеждане на мироопазващи операции, както и за предотвратяване на конфликтите, а също и за по-ефективно разполагане на персонала на организацията в световен мащаб. Йеремич настоя и за изравняване на броя на жените и мъжете в организацията, както и за разпределянето на 1/5 от служителите в централата на ООН в Ню Йорк по места, където са наистина необходими.
Ако смятате, че имаме нужда от промяна, то аз съм вашия кандидат. Вярвам, че се нуждаем лидерство, което да се ангажира с постигането на поставените цели, а не да държат красиви речи. С цел поддържане на репутацията си, ООН трябва да бъде прозрачна организация, отворена към обикновените хора, подчерта още той.
Не бихте могли да разберете чувството на неудовлетвореност, което аз изпитвам, когато виждам хората да страдат. Ето защо съм тук пред вас, заяви Антонио Гутериш, който беше красноречив в изказването си, докато в словото си Кристина Фигерес пък изцяло се фокусира върху климатичните промени.Данило Тюрк пък посочи, че ООН е изгубила част от легитимността си през последните години, а Игор Лукич обеща, че ако бъде избран за секретар, ще отдели специално внимание на младите хора по градовете.
Бежанци стотици пъти отбелязаха гостоприемство на Нова Зеландия към тях, подчерта в изказването си Хелън Кларк, като посочи, че хората никога не избират да напуснат домовете си без причина.