Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на печата

Преглед на печата

Водеща тема за повечето столични печатни издания е опитът за преврат в Турция:

Капитал дейли пише:"Ердоган печели, страната губи от неуспешния преврат".

Дума отбелява: "6 000 арестувани след проваления пуч". Сега:- "Турция почна невиждана чистка сред военни и магистрати". Труддопълва "Ердоган се закани да прочисти "вируса" на метежа".24 часа пита на страниците си: "Къде е посланик Нейнски?" На въпрос на всекидневника защо българския посланик в Турция не е давала изявления след случилото се тя отговорила:  "Ръководя и координирам извеждането на българите попаднали по време на преврата в Турция и спазвам указанията на Министерството на външните работи".

"БСП отлага вота на недоверие за сигурността", пише вестник Дума и допълва, че лидерът на социалистите Корнелия Нинова е обявила за адекватна реакцията на властта" след ситуацията в южната ни съседка.

"НОИ пак отчете рекордни разходи за болнични. Само за първите 3 месеца са платени над 112 милиона лева за обезщетения за общо заболяване", посочва Сега. Според справка на НАП, цитирана в публикацията, това е с 15,5 милиона повече спрямо март 2015 година. Причината са по-високото обезщетение и повечето хора, ползвали болнични, уточнява Сега.

"1 000 души годишно стават жертва на лекарска грешка, пише вестник Монитор.

От Асоциацията за закрила на пациентите заявяват, че повечето от пострадалите са хора със скромни възможности, които нямат средства, за да си наемат адвокат. "Затова е редно да се създаде специален фонд за обезщетение, който да заплаща щетите на такива хора", пише изданието.

"Проверяват полицаи, покровителствали трафик на мигранти, съобщава от първата си страница Труд. Изданието допълва, че "корупционен скандал тресе "Гранична полиция", а от МВР отказват коментар. По сигнал, че гранични полицаи покровителстват канали за трафик на мигранти е започнало претърсване на жилищата на заподозрените. Открити големи суми пари, пояснява още Труд.

Телеграф съобщава, че между 4 000 и

9 000 долара струва купуването на фалшива диплома за висше образование. ВУЗ-ове се представят за "чуждестранни университети, които уж предлагат дистанционно обучение онлайн, но в действителност просто издават тапии срещу заплащане, които са напълно нелегални.

"Атракциони в Слънчев бряг не дават касови бележки". Това са установили данъчните по метода на тайния клиент, отбелязва вестник Стандарт и допълва, че на нарушителите ще бъдат съставени актове. При проверките в нощните заведения обаче не са отчетени нарушения.

Земя пише на първа страница, че "Има шанс за АЕЦ "Белене" и допълва, че БСП внася законопроект, който да даде възможност за рестарт на проекта. Изданието акцентира и това, че има и сигнали за инвеститорски интерес към проекта.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна