Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мерки за защита на делфините съгласуваха на среща при премиера

| обновено на 21.07.16 в 13:57
Снимка: БГНЕС
Мерки за защита на черноморските делфини бяха набелязани на среща при премиерът Бойко Борисов от еколози и министрите на околната среда и водите и на земеделието. Очаква от следващата седмица да бъде забранен риболова в районите с популация на делфини. 

Предстоят и още ограничения, каза земеделският министър Десислава Танева:

Ограничаване на различните видове риболов, които нарушават биологичното разнообразие. Също така предвиждаме възможност, дори задължение, мрежите да бъдат оборудвани с акустични устройства, по повод на това малки делфинчета да не бъдат задушавани в рибарските мрежи, а да получават сигнали и да ги избягват.

По данни на министър Ивелина Василева от началото на годината са открити труповете на 108 делфина, 77 от случаите са по Южното Черноморие. Тя съобщи, че се подготвя инструкция за координация в действията на институциите при откриване на труп на защитено животно.

Атанас Русев от сдружението "Да запазим Корал" обяви, че организацията ще се включи в подготвянето на законови промени, с които да се спре бракониерският улов, виновен за смъртта на делфините.

Главната причина за измирането на делфините в нашето море, която се оказа, че е улов в бракониерски мрежи, дънни за калкан, които са със стотици километри дължина, вече няма да се случва в нашите води.

В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Цветелина Стоянова.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна