Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 20 000 души обличат български носии на фестивала в Жеравна

Търнава ще представи Българския Северозапад

Снимка: Радио ВИДИН

Над 20 000 души от страната и чужбина се очаква да присъстват на фестивала на фолклорната носия, който ще се проведе в котелското село Жеравна от 19-и до 21-ви август. Българският Северозапад също има своите представители - танцьори от врачанското село Търнава.

Танцов състав "Руменя" при Народно читалище "Напредък" е включен в официалната програма на фестивала. Самодейците ще играят автентични местни хора, каза Татяна Мариновска от културното средище:

Представянето на фестивала на фолклорната носия в Жеравна ще бъде с две автентични хора от село Търнава, които са играни от дълги години, може би от две столетия. Едното е типичното търнавско хоро "Унината". Другото е хорото "Шумадия". Ще участваме в конкурса за народни танци. Отиваме с автентични носии. Две баби от Търнава ще представят носии, които са типични за нашия регион - двупрестилчените бръчници, бродираните ризи, като едната е на повече от 200 години. Пазим я само за такива представяния. Носиите на танцовия състав са точно от нашия регион - бръчници, престилки и бродирани ризи.

Уникалното събитие "Жеравна 2016" ще даде възможност на всеки, който желае, да облече българска носия и да се откъсне от ежедневието, като се върне назад във времето. Тази година в невероятното изживяване ще участват хора от цяла България, както и гости от различни краища на света, каза Христо Димитров, инициатор на фестивала и продуцент на ансамбъл "Българе":

Очакваме най-малко 20 000 души да дойдат на фестивала. 20 000 души, облечени в носии. Това ще бъде нещо наистина красиво, едно море от цветове и красота. Няма да има етнографска област, която да не е представена. И не само всички етнографски области, ами гости от целия свят, които ние не сме ги канили, те сами си идват по някакъв начин. Много е интересно, като си вървя по улиците в Жеравна, да срещна хора от Пер, Япония, Колумбия...

В програмата на фестивала отново има нови моменти и изненади за посетителите. Акцентът е върху автентичните хора, които гостите ще могат да разучат на място, обясни Христо Димитров:

Най-новото, което досега не сме го правили, е, че ще даваме възможност на така наречените клубове за хора да представят хоро, което е автентично, оригинално, от извора. Те ще трябва да посочат източника на хорото, тоест откъде го знаят, кой го е показал. След това хорото ще бъде представено на публиката и който желае, ще има възможност да го разучи. Смятаме, че с тази идея ние ще извадим от нафталина доста позабравени български хора, които не са толкова конвертируеми, като някои други, които постоянно се въртят по сватби, кръщенета и празненства и ще дадем възможност на хората на място да ги научат. Ще има и конкурсна програма за най-добра мъжка и женска национална носия, за най-добри танцьори, ще има много анимации...

По време на фестивала са забранени телефоните, съвременните вещи и аксесоари. Целта е всички участници наистина да успеят да направят скок назад във времето. Случва са правилата да бъдат нарушавани, което дразни самите участници, обясни още Христо Димитров:

Тези хора нарушават не само своето преживяване. Това нещо дразни повече останалите присъстващи. Когато те видят, че някой си е извадил телефона, веднага сигнализират охраната. Мерките са стриктни, строги, но това е желанието не само на нас, организаторите, но и на всички присъстващи. Ние сме правили години, в които сме били по-либерални към нарушителите, но това не се хареса на никого. Всички искат да има по-строги правила, да си изживеят тези 2-3 дни без телефони, без компютри и без  да гледат как някой говори по телефона си.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени