Въпроса задават от Асоциацията на професионалните географи и регионалисти, Българското историческо дружество и Сдружението на преподавателите по история в България. Тъй като според новия закон основното образование е до седми клас, материалът по история, география и биология, предвиден за изучаване в осми клас, ще трябва да се усвои от седмокласниците до края на предстоящата учебна година. МОН предлага три варианта, между които училищата да изберат как да стане това.
В писмо до Министерството, Комисията по образование и наука в Парламента, изпратено и до други сдружения и до синдикатите, преподавателите предупреждават, че от всички три варианта, само единият е адекватен с известна корекция и той би трябвало да е задължителен за всички, тъй като другите са „методически необосновани и юридически неиздържани”. Според тях допълнителните часове трябва да са в рамките на т.нар. „задължителноизбираема подготовка”, за да може всички ученици, завършващи основното си образование, да имат еднакви възможности за обучение по история, география и биология. Те настояват министърката на образованието да издаде заповед през следващите две години изучаването на тези предмети да става с допълнителни 34 часа годишно, т.е. по един час седмично, ЗИП за трите предмета.
Доц. Иван Дреновски от УС на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти представя аргументите срещу предложението на МОН.