Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ обвини ЕС в грабеж на данъчни приходи след решението на Европейската комисия за "Епъл"

САЩ обвини Европейския съюз за заграбване на приходи, предназначени за американската хазна, след като по-рано тази седмица ЕК нареди на "Епъл" да върне 13 млрд. евро (около 14,5 млрд. долара), които компанията е получила като данъчни облекчения в Ирландия, съобщава агенция Ройтерс. ЕК мотивира това свое решение по отношение на американския технологичен гигант с антитръстовото законодателство на Европа, според което подобни данъчни облекчения представляват незаконна държавна помощ.

Според анализатори и икономисти обаче, този ход на Европейската комисия може да доведе до сериозни търкания със САЩ по време на международната среща на върха на страни от Г-20, която ще се проведе през следващата седмица в Китай.

Загрижен съм, че това представлява опит за изземване на приходи от компания, която трябва да бъде облагана с данък в Съединените щати, заяви американският финансов министър Джейкъб Лю в сряда на събитие, на което се обсъждаше позицията на Вашингтон преди предстоящата през следващата седмица среща на Г-20.

Проблемът с "Епъл" е последният случай на сериозен спор между Брюксел и Вашингтон относно регулацията на компаниите. По-рано този месец Министерството на финансите на САЩ представи подробен правен аргумент, според който подходът на ЕК е против европейското законодателство.

Джейкъб Лю отбеляза, че да се накара "Епъл" да плати по-високи данъци в Ирландия означава, че компанията може да приспадне тези плащания от това, което тя дължи на американската хазна, намалявайки по този начин данъчните постъпления в САЩ.

Решенията на Европейската комисия изглеждат "силно фокусирани върху американските компании", подчерта американският финансов министър. Смятаме, че това подкопава средата в Европа за международния бизнес, тъй като създава несигурност, която в крайна сметка няма да е добра за европейската икономика, посочи Лю на събитието, организирано от института "Брукингс" във Вашингтон.

Висши официални представители на САЩ, ЕС и на останалите страни-членки на Г-20 ще се срещнат през следващата седмица в Хангзу, Китай, за да обсъдят как може да се наложи по-строг контрол върху опитите за избягване на плащането на данъци в международен план.

През миналата година членовете на Г-20 одобриха пакет от мерки за справяне с избягване на плащането на корпоративните данъци, но въпросът е дали отделните страни ще започнат да се придържат към тези планове.

Администрацията на американския президент Барак Обама досега не успя да убеди разделения Конгрес да направи основен ремонт на бизнес данъчните закони в САЩ, като американските данъчни ставки все още са над средните в света и това насърчава компаниите да се облагат с данък в чужбина.

Джейкъб Лю сподели, че изглежда малко вероятно властите в САЩ да реформират бизнес данъчните закони преди края на мандата на Обама през януари 2017-а година, но подчерта, че очаква да бъде постигнат напредък в тази посока още в началото на следващата администрация във Вашингтон - след като стане ясен изходът от президентските избори, които ще се проведат на 8-и ноември.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна