Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синдикатите настояват за позиция на държавата по работодателския бойкот на осигурителните прагове

| обновено на 12.09.16 в 18:09
Снимка: БГНЕС

КНСБ и КТ "Подкрепа" настояха държавата да излезе с позиция за бойкота на работодателите, които не искат да договарят минималните осигурителни прагове за 2017 година. В обръщение към правителството КНСБ и КТ "Подкрепа" предупреждават, че премахването на минималните осигуровки, за което настоява бизнесът, ще увеличи дела на сивата икономика.

Още от днес синдикатите започват да информират хората за последиците от липсата на договаряне, риска да загубят доходи и права. Президентът на КНСБ Пламен Димитров призова министрите на финансите и на социалната политика да излязат с ясно становище по отказа за преговори:

За нас посланието към министрите не е жалба за младост. Започването да се плащат майчински върху минимална заплата, болнични върху минимална заплата,обезщетения в различни режими върху минимална заплата, ако щете цялата фирма от горе до долу да мине на минимална заплата като осигуровки, ще има разрушителен ефект върху правата на хората. Това ще направим. Първо, ще ги информираме да са хаберлии и какво ги чака, и после ще ги видим как ще реагират и дали ще реагират при подобна информация и перспектива, ако тя се случи.

Минималният осигурителен праг е някакъв охранителен механизъм, така да го наречем, но основното задължение е работникът да бъде осигуряван върху действителната си работна заплата, допълни президебтът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.

В много браншове има подготвени споразумения със сериозни увеличения на заплати, но те не се подписват заради отказа на бизнес организациите да договарят по-добри доходи обясни още Пламен Димитров:

Увеличение на работните заплати в много от секторите, такива, които дори са по-високи от мечтите на някои. Говорим за 10, 15, 20 процента конкретни предприятия, които виждат, че нямат кадри и са готови, за някои категории персонал особено, да го направят и ще го направят, независимо какво казват Васко Велев или Кирил Домусчиев.

Димитър Манолов запита защо при текст, който криминализира укриване на осигуровки, още няма осъден работодател.

При 30 процента сива икономика някак си виси във въздуха. Ние още не сме чули за нито един човек, на когото да е потърсена отговорност по този именно текст.

Синдикатите все още се надяват, че договаряне ще има.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна