Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Р. Иванов: Промените дават възможност на ГДБОП за по-спокойна работа срещу каналджийство, мигранти, заплахи от тероризъм

В. Станков: Да се прекратят служебните правоотношения, да се изплати всичко и да се преназначат по Закона за държавния служител

| обновено на 14.09.16 в 08:40
МВР
Снимка: БГНЕС

Никога не сме твърдели, че реформата в МВР ще бъде завършена с този законопроект, напротив, той дава началото. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" депутатът от ГЕРБ и заместник-председател на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред към НС Румен Иванов, според когото е постигнат "разумен компромис" с приемането на проектозакона и не са надделели предизборните аргументи.

Същността на реформата в този законопроект беше изваждането на голяма част от административните услуги в отделно държавно предприятие. Отпадат текстове, свързани с т.нар. "социален пакет", но реформата не се състои само в това да се отнемат привилегии на служителите. Системата на МВР е системно недофинансирана и не бихме си позволили в този момент на натиск към тази система за сигурност да я дестабилизираме.

В новия закон са предвидени увеличени правомощия за ГДБОП, стабилизира се и дирекцията за пожарна и аварийна безопасност. Предвижда се цялостна стабилизация на системата.

С увеличавана на правомощията на служителите от ГДБОП им даваме възможност за по-спокойна работа срещу каналджийството, нелегалните мигранти, евентуалните заплахи от тероризъм. Очакваме служителите на ГДБОП  да бъдат адекватни на ситуацията. В лицето на директора им, те ни уверяват, че имат готовност да поемат тази нова роля.

Венцислав Станков, президент на Националния синдикат на пожарникарите и спасителите "Огнеборец", коментира:

В никакъв случай не бих го определил като "подарък". Просто политическото ръководство и представителите на парламентарните партии се вслушаха в нашите аргументи. Възможно е да има и съобразяване с други фактори.

Текучеството е много голямо. Това беше целта и един от основните аргументи за отмяна на част от текстовете в законопроекта – да се успокоят служителите, да се успокои обстановката и да изпълняват както трябва служебните си задължения.

От асоциацията очакват да бъдат взети и конкретни мерки относно подобряване на дейността и планирането на дежурствата на служителите на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението". Станков коментира, че заради реформата има риск новопостъпващи служители да получават различни възнаграждения от старите си колеги, изпълняващи еднакви задължения с тях, което според синдикалистите е недопустимо.

Нашето становище е, че трябва на абсолютно всички служители да се прекратят служебните правоотношения, да се изплати всичко дължимо, да се преназначат по Закона за държавния служител и така да премахнем този риск.

Интервютата на Таня Величкова с Румен Иванов и с Венцислав Станков можене да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна